Naga MarketsCena ropy naftowej opadła w 2020 r. o 20% i uznać można, że rozmiar tej przeceny w dużej mierze ograniczony został przez interwencje kartelu OPEC+, który sterując podażą ropy zmieniał jej relację względem popytu na globalnym rynku surowcowym. Jednak zdaniem analityków, za zniżkę notowań ropy naftowej odpowiada przede wszystkim długoterminowy trend spadkowy wynikający z przemian strukturalnych, który będzie ograniczał odbudowę popytu na paliwa w kolejnych latach.

  • Ropa najdroższa w historii była w 2008 roku, gdy kurs przebił 140 dol. za baryłkę
  • Od tamtego czasu rynek surowca jest w długoterminowym trendzie spadkowym
  • Nasza prognoza dotycząca cen ropy na 2021 rok dostępna jest pod tym linkiem

Niepewna przyszłość rynku ropy naftowej

Cena ropy naftowej wielokrotnie gwałtownie opadała i choć precedens w postaci ujemnych cen surowca obserwowaliśmy w tym roku po raz pierwszy, to tegoroczne przeceny nie są czymś wcześniej niespotykanym. Jednak to co jest istotne w przypadku tego kryzysu – to szybkość z jaką doszło do załamania rynku. Takiego zdania są eksperci KPMG Global Energy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kryzys ten w zasadzie jest podobny do poprzednich: na rynkach ma miejsce załamanie popytu przy nadwyżce podaży, a wiele spółek zmaga się z problemami związanymi z dopięciem swoich finansów. Jednak nowy gracz zaczyna coraz mocniej następować na piętę rynku ropy. Są nim odnawialne źródła energii.

– Nie będzie powrotu, ani renesansu paliw kopalnych. Będziemy musieli odnaleźć swoją nową rolę w transformacji energetycznej i w powstałym świecie mniej skupionym na paliwach. To początek końca. Nie nastąpi on jeszcze przez dekady, ale to już początek drogi ku niemu. – poetycko podsumowała sytuację Regina Mayor, szefowa KPMG Global Energy.

Rzecz jasna, bezpośrednim powodem obecnego kryzysu jest wybuch pandemii COVID-19, jednak sektor paliwowy nie radził sobie zbyt dobrze już od od 2014 roku. A to tylko dolało oliwy do ognia poprzednich problemów.

Ropa naftowa z pesymistycznymi prognozami na nadchodzące lata zdaniem KPMG
Rosnąca luka między indeksem S&P 500, a kluczowymi indeksami związanymi z rynkiem ropy i gazu. Źródło: S&P Global Platts

– To oczywiste. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak nagłym spadkiem popytu z uwagi na gospodarkę, która jest oparta na ropie i gazie. – stwierdził Karr Ingham, ekonomista związany z  Texas Alliance of Energy Producers. – W 2015 czy 2016 r. mieliśmy do czynienia z załamaniem produkcji o 13% na przestrzeni 18 miesięcy. W 2020 r., to było aż 20-procentowe załamanie w zaledwie 2 miesiące. 

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ingham zaznaczył, że sektor kurczył się już przed pandemią, a sytuacja pogarszała się przez cały poprzedni rok. Spadała ilość aktywnych platform wiertniczych i miejsc pracy.

Problemy zaczęły pojawiać się w okresie lat 2014 – 2016. Cena ropy WTI dobiła do 105 dol. za baryłkę w czerwcu 2014 roku, jednak spadła do poziomów poniżej 30 dol. za baryłkę w niecałe dwa lata. Tak niska cena ropy wymiotła z rynku aż 100 producentów, którzy złożyli wtedy wnioski o bankructwo. W rezultacie, setki tysięcy pracowników straciło pracę.

Ropa naftowa z pesymistycznymi prognozami na nadchodzące lata zdaniem KPMG
Notowania kursu ropy naftowej oraz produkcja ropy z łupków w USA. Źródło: S&P Global Platts

Kurs ropy nie powrócił już powyżej 100 dol. za baryłkę, choć w październiku 2018 roku przekroczył 75 dol. bbl. Notowania surowca rozpoczęły 2020 rok w zakresie 50-60 dol. za baryłkę.

Firmy naftowe będą musiały dostosować się do realiów świata, w którym paliwa oraz pochodne węglowodorów nie będą aż tak niezbędne jak kiedyś. Odnawialne źródła energii będą stawać się tańsze i bardziej niezawodne, a polityczne deklaracje oraz plany zapowiadają jeszcze szersze ich znaczenie i powszechne stosowanie w nadchodzących dekadach.

Nasza redakcja przygotowała prognozę cen ropy na nadchodzący rok. Zapoznać się nią można, wybierając jeden z linków poniżej.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here