Naga MarketsRopa naftowa z mniejszą produkcją w Rosji niż oczekiwanoPo półtoratygodniowym, nieprzerwanym ruchu wzrostowym, notowania ropy naftowej wczoraj wpadły w konsolidację i utrzymują się w ruchu bocznym także dzisiaj rano. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę skalę zwyżek z ostatnich dni oraz poziomy, do których dotarły notowania ropy naftowej. Cena ropy Brent porusza się bowiem nadal w okolicach 61 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI przekraczają 58 USD za baryłkę.

Ropa naftowa wpadła w konsolidację

Do siły strony popytowej w pierwszej połowie lutego br. przyczyniają się przede wszystkim cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. O ile największe obniżenie produkcji zadeklarowała Arabia Saudyjska, to – jak podaje agencja Reuters – nieoczekiwanie, zniżki produkcji na początku lutego dotyczą także Rosji.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ramach porozumienia naftowego OPEC+, Rosja dostała zielone światło na nieznaczne zwiększenie swojego wydobycia ropy naftowej (o 65 tysięcy baryłek dziennie). Jednak, jak pokazują wstępne szacunki, produkcja ropy naftowej w tym kraju w dniach 1-10 lutego wynosiła około 10,11 mln baryłek dziennie, czyli mniej niż przeciętnie w lutym, kiedy to znajdowała się ona na poziomie 10,16 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Informacje te nie zostały skomentowane przez rosyjskiego ministra energii, Aleksandra Nowaka. Niemniej, jeśli faktycznie spadek produkcji zostanie potwierdzony przez oficjalne dane, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to jedynie przejściowa sytuacja. Rosja stanowczo domagała się możliwości stopniowego zwiększania wydobycia ropy naftowej, więc kraj ten raczej będzie realizował swoje postanowienia. Obecna zniżka produkcji może zaś stanowić realizację zobowiązań z poprzednich miesięcy – Rosja bowiem przez jakiś czas przekraczała limity produkcji, narzucone na nią w ramach porozumienia naftowego, więc możliwe, że w ramach zadośćuczynienia tymczasowo obniża swoje wydobycie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | orlen cena akcji | forum gieldowe | kurs funta | lotos cena akcji |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here