Naga MarketsRopa naftowa z ceną powyżej 60 dolarów – twierdzą analitycy INGDodatkowe cięcia podaży ogłoszone przez Arabię Saudyjską na początku roku wyraźnie przyczyniły się do przyspieszenia procesu przywracania równowagi na rynku ropy naftowej. Rosnące nadzieje na popyt, oczekiwania inflacyjne, a także szersze osłabienie dolara oznaczają, że perspektywy rynkowe dla tego surowca są jeszcze bardziej optymistyczne.

  • Zmniejszenie podaży ropy jest katalizatorem wzrostu jej cen
  • Ożywienie gospodarcze i oczekiwania inflacyjne powinny pozytywnie wpłynąć na popyt surowca
  • Analitycy ING zwiększyli prognozę średniej ceny ropy o 5 USD/bbl w 2021 r.

Ropa naftowa z ograniczoną podażą i nadzieją na pobudzenie popytu

Utrzymanie produkcji na niezmienionym poziomie przez większość pozostałych członków OPEC+, z wyjątkiem Rosji, Kazachstanu i wymienionej wcześniej Arabii Saudyjskiej sprawiły, że rynek będzie nadal obniżał zapasy w pierwszym kwartale 2021 roku, pomimo fali blokad obserwowanych w styczniu. OPEC+ uważa, że do czerwca bieżącego roku zapasy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) powrócą poniżej 5-letniej średniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie tylko mniejsza podaż była katalizatorem wzrostu, ale także rosnące nadzieje na globalne ożywienie gospodarcze, ponieważ obserwujemy ponowny spadek liczby zachorowań na Covid-19 i skuteczny proces wprowadzania szczepionek. Czynniki te powinny wspierać popyt na ropę.

Nadal uważamy, że odbudowa popytu będzie długim oraz powolnym procesem i dopiero w drugiej połowie tego roku powinniśmy zobaczyć bardziej zdecydowane ożywienie. Oczekujemy, że ten rok zakończy się popytem poniżej poziomów z 2019 roku, jednak w miarę upływu 2022 roku powinniśmy zobaczyć powrót do poziomów sprzed pandemii. – napisali analitycy ING

Bilans światowego rynku ropy naftowej w ujęciu kwartalnym, źródła: IEA, EIA, Rystad Energy, ING Research

Oczekiwania inflacyjne przyciągają inwestorów, analitycy ING zwiększają prognozy dla surowca

Odchodząc od fundamentów, istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które okazują się być korzystne nie tylko dla ropy naftowej, ale dla całego kompleksu surowców. Oczekiwania inflacyjne rosną wraz z luźną polityką monetarną, którą obserwujemy ze strony banków centralnych na całym świecie. Rosnące oczekiwania doprowadziły do znacznego wzrostu zainteresowania wśród inwestorów, ponieważ towary są często postrzegane jako swego rodzaju zabezpieczenie przed inflacją, którą dodatkowo mogą napędzać bodźce fiskalne wprowadzane w większości krajów.

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyło się także pozycjonowanie spekulacyjne na ICE Brent, a dług netto powrócił do poziomów ostatnio widzianych w lutym ubiegłego roku. Interesujące jest również to, że w segmencie zarządzanych środków pieniężnych obserwujemy znaczną ilość pozycji spreadowych.

Po podsumowaniu wszystkich czynników, postanowiliśmy podnieść nasze prognozy dla ropy i obecnie oczekujemy, że ICE Brent osiągnie średnią 65 USD/bbl w 2021 r., w porównaniu do naszej poprzedniej prognozy 60 USD/bbl. O ile w pierwszej połowie bieżącego roku widzimy ograniczony dalszy wzrost, to w drugiej połowie sytuacja dla tego surowca powinna się znacznie poprawić – napisali analitycy ING

Prognozy analityków ING dotyczące cen ropy, źródło: ING Research

Chociaż podwyższamy nasze prognozy, nadal istnieje wyraźne ryzyko pogorszenia sytuacji. Po pierwsze, mimo że obserwujemy wprowadzanie szczepionek, istnieje ryzyko, że nadal będziemy świadkami kolejnych fal Covid-19, co może zaważyć na popycie. Po drugie, wszelkie oznaki ograniczania przez amerykańską Rezerwę Federalną programu skupu obligacji mogą wywrzeć presję na aktywa ryzykowne, w tym ropę naftową. Po trzecie, szybki powrót irańskich baryłek mógłby spowolnić proces przywracania równowagi na rynku. Wreszcie, zawsze istnieje ryzyko, że OPEC+ nie zdoła uzgodnić kolejnych kroków w sprawie cięć produkcji na spotkaniu 4 marca – ostrzegali analitycy ING

Spotkanie OPEC+ już w marcu

W przyszłym miesiącu OPEC+ będzie chciał zrobić wszystko, by uniknąć powtórki ze spotkania w marcu 2020 roku, kiedy to poprzednie porozumienie się rozpadło. Zapowiada się interesujące spotkanie i prawdopodobnie pojawią się różne opinie na temat tego, co grupa powinna zrobić dalej. Podczas gdy dodatkowy 1 mln baryłek dziennie dobrowolnych cięć ze strony Arabii Saudyjskiej wygaśnie z końcem marca, grupa będzie musiała zdecydować, czy kontynuować produkcję na obecnym poziomie, czy też zacząć ją zmniejszać.

Rosja będzie prawdopodobnie wywierać presję na grupę, aby zmniejszyć cięcia produkcji, a komentarze rządu sugerują, że rynek jest już zrównoważony. Trudno będzie im uzasadnić dalsze wstrzymywanie znacznej części dostaw z rynku, gdy ICE Brent jest notowany znacznie powyżej 60 USD za baryłkę.

OPEC+ będzie również musiał zadbać o to, by rynek ropy zbytnio nie urósł, z uwagi na ryzyko szybkiego powrotu aktywności sektora wydobywczego w USA, który zwiększa ostatnimi czasy liczbę wierceń i prac wykończeniowych.  Dalsze umocnienie cen surowca doprowadziłoby prawdopodobnie do rosnących wezwań, nie tylko wewnątrz grupy, ale również ze strony konsumentów, do bardziej agresywnego złagodzenia polityki OPEC+.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here