Naga Markets

Logo dukascopy na tle górRopa Brent w piątek nieznacznie tanieje pod presją obaw o przyszłość globalnej gospodarki i spodziewanej słabszej koniunktury w kolejnych kwartałach.

Ropa tanieje w piątek rano

Cena ropy naftowej Brent w piątek oscyluje wokół ceny zamknięcia z czwartku na 111,33 dol. za baryłkę. To właśnie w czwartek rynek cechowała wysoka zmienność, bowiem w trakcie sesji notowania surowca osunęły się do 105,75 dol. za baryłkę, by finalnie zakończyć ją wzrostem o niecałe 2%.Zewsząd pojawia się coraz więcej symptomów pogorszenia koniunktury, a rynek ropy naftowej wycenia przyszłość gospodarczą starając się przewidzieć przyszły popyt. Dobrze znany problem wysokiej inflacji w Europie oraz USA generuje obawy o stagnację gospodarczą, gdy stopy procentowe są sukcesywnie podnoszone.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Co więcej, w Azji prognozy wzrostu są raczej rewidowane w dół. Przed zniżką koniunktury na największym kontynencie ostrzegli ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

– Gospodarki azjatyckie stanęły przed wyborem pomiędzy wspieraniem wzrostu poprzez zwiększenie wsparcia finansowego dla gospodarki, a ich wycofaniem w celu ustabilizowania zadłużenia i inflacji – powiedział zastępca dyrektora zarządzającego MFW, Kenji Okamura.

– Obawy o gospodarkę przekładają się na rynek ropy naftowej. Jeśli gospodarstwa domowe nadal będą pod każdym względem ograniczane, to z pewnością będziemy świadkami niszczenia popytu i wydaje się, że te oczekiwania mogą się nieco nasilić pod koniec tygodnia. – zaznaczyli analitycy OANDA.

– Tymczasem Chiny podobno chcą skorzystać z przecenionej rosyjskiej ropy, by uzupełnić swoje rezerwy, co w pewnym sensie podważa zachodnie sankcje. Szczerze mówiąc, bardziej zaskakujące byłoby, gdyby Chiny i inne kraje, które nie są zaangażowane w sankcje, nie rozważały takiego posunięcia w okresie gwałtownie rosnących cen ropy. – dodali.

NED

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Spodziewam się, że ceny ropy Brent i WTI pozostaną bardzo wysokie w najbliższej przyszłości, do czego przyczyni się niezdolność OPEC+ do realizacji swoich celów oraz ponowne otwarcie rynku przez Chiny. – stwierdził analityk OANDA, Craig Erlam.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar frank | kurs hrywny wykres | kurs bitcoin wykres | allegro akcje rekomendacje | lotos akcje | kurs akcji pzu |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here