Naga MarketsRopa naftowa wyhamowuje zniżkę. Kurs brent i WTI w miejscuPo słabym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zniżkę, a dzisiaj rano odrabiają część strat z poprzednich sesji. Optymizm na rynku z pewnością wzbudzają informacje o szczepieniach na koronawirusa w USA i Wielkiej Brytanii, aczkolwiek stronie popytowej pomogły także szacunki amerykańskiego Departamentu Energii.

Ropa naftowa na rynkach finansowych w środę, 9 grudnia 2020 r.

Wczoraj departament, a dokładniej funkcjonująca w jego ramach Energy Information Administration (EIA), podał bowiem, że w całym 2020 roku spodziewa się łącznej obniżki produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych o 910 tys. baryłek dziennie do poziomu 11,34 mln baryłek dziennie. To większa obniżka niż oczekiwano we wcześniejszym raporcie, kiedy to oszacowano ją na 860 tys. baryłek dziennie. Co więcej, EIA oczekuje, że produkcja ropy naftowej w USA spadnie poniżej 11 mln baryłek dziennie do końca I kwartału 2021 r. i dopiero później rozpocznie stopniowy wzrost.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API). Instytut wyliczył bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA w minionym tygodniu wzrosły o 1,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku lub jedynie delikatnego wzrostu zapasów. Niemniej, API w ostatnich tygodniach wielokrotnie pokazywał inne wyliczenia niż później Departament Energii, więc inwestorzy i tak wyczekują weryfikacji powyższych szacunków w dzisiejszym raporcie departamentu.

Ogólnie, sytuacja na rynku ropy naftowej fundamentalnie się nie zmienia. Pozytywnie na ceny tego surowca wpływają perspektywy opanowania pandemii dzięki szczepionce, jak również działania OPEC+, jednak oba czynniki zostały już w dużej mierze uwzględnione w cenach ropy naftowej. Aby zwyżki miały szansę sięgnąć ponad poziom 50 USD za baryłkę, potrzebne będą dodatkowe impulsy, w tym przede wszystkim potwierdzenie, że szczepionki są skuteczne i przyczyniają się do wyraźnego ograniczenia liczby zakażeń.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI– dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here