Naga MarketsCena ropy WTI w górę w poniedziałek rano, odzyskuje straty po korekcieCena ropy WTI w poniedziałek rano wzrasta niesiona w górę pozytywnymi wskaźnikami globalnego wzrostu gospodarczego, gdy Kongres USA zatwierdził w weekend długo wyczekiwany pakiet infrastrukturalny.

  • Saudi Aramco zwiększył cenę paliw oferowanych dla azjatyckich klientów w grudniu
  • Popyt na paliwo lotnicze może wzrosnąć w kolejnych tygodniach, gdy coraz więcej linii lotniczych zwiększa liczbę lotów, zauważył Reuters
  • Import ropy przez Chiny jest obecnie na najniższym poziomie od 3 lat
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa WTI w górę w poniedziałek

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX wzrasta w poniedziałek o 1,14% do 82,19 dol. za baryłkę, po tym gdy w w piątek zyskała 3,12%.Jeszcze w czwartek, kurs ropy WTI zakończył sesję na poziomie 78,81 dol. za baryłkę opadając do miesięcznych minimów. Łącznie od początku surowiec podrożał o blisko 70%.

Cena ropy WTI w górę w poniedziałek rano, odzyskuje straty po zniżce
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, cena ropy Brent notowanej na giełdzie ICE wzrasta o 1,51% do 83,56 dol. za baryłkę, po zwyżce o 1,73% w piątek.

Jednym z czynników, który może wpłynąć na zwiększona konsumpcję ropy i paliw w najbliższych latach jest finalne zatwierdzenie pakietu infrastrukturalnego o wartości 1 biliona dolarów przez amerykański Kongres. Spotkało się to z aprobatą prezydenta Joe Bidena.

Z drugiej strony, wciąż kluczowym ryzykiem pozostaje możliwe pogorszenie perspektyw globalnej odbudowy gospodarczej. Część analityków pozostaje jednak pozytywnie nastawionych.

Możemy spodziewać się, że wzrost gospodarczy w skali globalnej może zapewnić odpowiednie zwiększenie się popytu. – zauważył Avtar Sandu, analityk Phillip Futures.

Sytuacja gospodarcza w Chinach, drugim największym konsumencie ropy na świecie, może ulegać nieznacznej poprawie pomimo pojawiania się kolejnych ognisk zachorowań na COVID. Wskaźniki wzrostu chińskiego eksportu nieco zwolniły w październiku (+27,1% rdr), jednak i tak okazały się wyższe od prognoz (+24,5% rdr), do czego mogło przyczynić się zwiększenie popytu na chińskie produkty w okresie przedświątecznym.

Wymienione odczyty mogą prezentować się świetnie, warto jednak pamiętać o odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej, gdy chińska gospodarka była sparaliżowana przez zaburzenia łańcuchów dostaw, ogniska COVID i surowe restrykcje.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Prezydent USA, Joe Biden, przed tygodniem zaapelował do OPEC+ o zwiększenie produkcji, jednak kartel pozostał nieugięty, podtrzymując obecny plan zwiększenia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie od początku grudnia. Decyzja została uzasadniona wciąż trwającą pandemią, której potencjalne nasilenie może według przedstawicieli OPEC wpłynąć na możliwe załamanie cen.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy ropy | zlotowki | dax futures notowania | kurs korony islandzkiej kantor | broker cfd | mercator kurs akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here