Naga MarketsCena ropy naftowej WTI wzrasta w poniedziałek rano do okolic 52,60 dol. za baryłkę odzyskując część zniżki z piątkowej sesji. Odnawiane oraz nowo wprowadzane lockdowny rzucają cień na perspektywy globalnej odbudowy gospodarczej i w rezultacie poprawy sytuacji popytowej na rynku paliw.

  • Iran i USA będą renegocjować warunki postanowień dotyczących energetyki nuklearnej
  • Mimo sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, Iran pochwalił się wzrostem eksportu ropy do rekordowych poziomów w ostatnich miesiącach
  • W niedzielę Indonezja zatrzymała dwa tankowce: irański oraz panamski, w podejrzeniu o nielegalny przewóz ropy przez indonezyjskie wody

Ropa Brent w górę o ponad 1%

Chiny w poniedziałek zanotowały zauważalny wzrost nowych przypadków COVID-19, co nie napawa optymizm względem prognoz gospodarczych oraz popytu na ropę w kraju, który odpowiada za największy udział w zużyciu ropy na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W zeszłym tygodniu wyjątkowo dopiero w piątek po południu amerykańska rządowa agencja Energy Information Administration zaprezentowała odczyt poziomu zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Zwykle, dane te publikowane są już w środę.

Stan rezerw surowca w USA zwiększył się o 4,4 mln baryłek między 8 a 15 stycznia. To zupełnie odmienny odczyt niż przeciętnie spodziewali się analitycy, którzy zakładali spadek o 1,2 mln baryłek. Tak znaczna rozbieżność dodatkowo podkreśla pogorszenie się sytuacji popytowej.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Pocieszające są natomiast informacje napływające z amerykańskiego sektora naftowego. Liczba aktywnych platform wiertniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła już dziewiąty raz z rzędu w zeszłym tygodniu, jak wynika z danych zaprezentowanych przez Baker Hughes. Obecny stan jest jednak nadal od 52% niższy względem tego sprzed roku, co dobitnie pokazuje kryzys w branży naftowej.

Ropa naftowa WTI w górę pomimo obaw o globalny popyt na paliwa
Notowania kursu ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano wzrasta o 0,63% do 52,60 dol. za baryłkę. Jak do tej pory w styczniu notowania ropy zyskały już ponad 8,4%.

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE drożeje o 1,11% do 55,68 dol. bbl. odrabiając straty z piątkowej sesji. Jeszcze dwa tygodnie temu kurs wyznaczał 11-miesięczne maksima na 57,40 dol. za baryłkę, jednak pogorszenie perspektyw odbudowy popytu na paliwa oraz umocnienie dolara zaważyły na rynkowym sentymencie.

Ropa naftowa WTI w górę pomimo obaw o globalny popyt na paliwa
Notowania kursu ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Skutkiem załamania w sektorze są także surowe redukcje wydobycia wprowadzone przez OPEC+, które mają na celu powstrzymanie lawinowego spadku cen ropy. Arabia Saudyjska w obawie przed dalszym spadkiem popytu na paliwa przed kilkoma tygodniami zdecydowała się na dodatkowe dobrowolne ograniczenie podaży surowca.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotówka online | nasdaq indeks | giełda prognozy | sp 500 index | gpw spółki | wykres kryptowalut |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here