Naga MarketsCena ropy WTI w górę mimo niepewności rynkowej związanej z EvergrandeCena ropy naftowej WTI wzrasta we wtorek rano w otoczeniu niepewności na rynkach finansowych w związku z napiętą sytuacją wokół kondycji finansowej chińskiego giganta nieruchomości, spółki Evergrande. Rynek wyczekuje także decyzji szeregu banków centralnych w tym tygodniu, w tym postanowień Rezerwy Federalnej po dwudniowym spotkaniu kończącym się w środę.

Ropa naftowa WTI w górę we wtorek

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części wtorkowej sesji wzrasta o 1,21% do 71 dol. za baryłkę, po tym, gdy w poniedziałek zaliczyła sporą przecenę o 2,34% do 70,14 dol.Niemniej, od początku września notowania ropy WTI zyskały 3,61%, ale od początku tego kwartału są 3,39% na minusie.

Cena ropy WTI w górę mimo niepewności rynkowej związanej z Evergrande
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE we wtorek również drożeje, o skromniejsze 0,65% do 74,70 dol. za baryłkę.

Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym ostatnich dni jest bez wątpienia napięta sytuacja związana z chińskim deweloperem nieruchomości, spółką Evergrande. Aby uzmysłowić sobie jak duży jest to problem dla sektora finansowego, wystarczy spojrzeć na rozmiar zadłużenia spółki, które jest porównywalne do długu publicznego Polski.

Co więcej, powiązania globalnych banków funduszy czy inwestycyjnych z Evergrande mogą skutkować „zarażeniem” dużej części sektora i wywołaniem „efektu domino” niosąc problemy finansowe szerzej niż pierwotnie się na to zanosiło.

Zobacz również: Tabletka na Covid-19 już blisko? Akcje kilku spółek mogą na niej zyskać

Nawet jeśli zagrożenie skutków upadku Evergrande zostanie zażegnane, a chiński rząd zainterweniuje, to nadal pozostaje zasadnicza kwestia: inwestorzy mogą przestraszyć się potencjalnych kolejnych ukrytych problemów wśród chińskich spółek i obawiać się bezpieczeństwa inwestowania w tym kraju.

invest

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

We wtorek rozpoczyna się także dwudniowe spotkanie Rezerwy Federalnej. Rynek spodziewa się, że padną tam decyzje związane z normalizacją polityki monetarnej i rozpoczęciem taperingu. Publikacja postanowień może wpłynąć na zachowanie dolara i w rezultacie na ceny ropy w niej denominowane.

Wciąż trwa odbudowa amerykańskiego sektora naftowego w Zatoce Meksykańskiej po przejściu huraganu Ida przed kilkoma tygodniami. Jak podała amerykańska agencja Bureau of Safety and Environmental Enforcement, na ten moment nieczynne są placówki odpowiadające za 18% produkcji ropy i 27% produkcji gazu ziemnego w regionie.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here