Naga Marketsspadająca cena ropyRopa naftowa odnotowuje największą tygodniową stratę w tym roku. Pomimo oznak zacieśnienia światowej produkcji rynków ropy notowania spadały w obawie, że konflikt handlowy USA i Chin zaszkodzi popytowi na paliwa. Kontrakty futures na ropę WTI spadły w czwartek o 5,7%. Inwestorzy uciekają z bardziej ryzykownych aktywów po tym jak na czarną listę trafił Huawei Technologies Co.


Ucieczka przed ryzykiem wywołuje największy w tym roku spadek ropy naftowej

W piątek cena ropy WTI nieznacznie odbija o 1,1%, ponieważ rosnąc również obawy o kolejne ​​sankcje USA wobec Iranu i szereg zakłóceń w dostawach na linii Wenezuela – Libia obciążają globalną podaż.

zmiana ropy wti 24 maja 2019
Tygodniowa zmiana notowań ropy WTI

Wczorajszy spadek cen nie miał nic wspólnego z czynnikami specyficznymi dla rynku ropy. Pomimo znacznego spadku kontraktu terminowego, różnica w cenie w stosunku do następnego kontraktu terminowego znacznie wzrosła i wskazuje to na ciągłą szczelność podaży – powiedział Carsten Fritsch, analityk w Commerzbank AG we Frankfurcie.

ropa wti w piatek 24 maja 2019
Ropa WTI dotarła wczoraj do poziomu 57,30 USD/brk.

W ocenie ekspertów niepokój związany z wojną handlową ma pierwszeństwo przed cięciami OPEC. Dodatkowo rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, stale pogarsza się sytuacja w Wenezueli i występują zakłócenia w dostawach z Rosji do Nigerii. Spadek cen ropy może zachęcić Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników do przedłużenia cięć produkcyjnych na posiedzeniu w czerwcu.

Prezydent USA Donald Trump określił w czwartek firmę Huawei jako „bardzo niebezpieczną” chociaż zasugerował, że chiński gigant technologiczny może zostać włączony do potencjalnej umowy handlowej. Biały Dom zaproponował również cła na towary z krajów, które uważa za konkurencyjne dewaluacje swoich walut, co poskutkowałoby dalszą eskalacją ataku na globalne zasady handlu. Chiny obwiniają Waszyngton za zrujnowanie kilkumiesięcznych rozmów handlowych i nalegają, aby Stany Zjednoczone zmieniły swoje „złe praktyki”, zanim negocjacje będą mogły zostać wznowione.

W tym tygodniu, zgodnie z danymi administracji USA o energii, amerykańskie zapasy ropy wzrosły o 4,7 mln baryłek do najwyższego poziomu od połowy 2017 r. Wzrosły również zapasy benzyny i destylatów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here