Naga MarketsRopa naftowa WTI powyżej 37 dol. bbl. przed spotkaniem OPEC+Cena ropy naftowej WTI we wtorek opada o 0,27% we wtorek rano, jednak nadal utrzymuje się powyżej poziomu 37 dol. za baryłkę. Spadkom towarzyszą nieprzerwane od wielu miesięcy obawy związane z popytem na paliwa, a szczątki nadziei jego odbudowy nie znajdują punktu zaczepienia w miesięcznym raporcie OPEC, który niestety nie napawa optymizmem.

  • Tropikalny sztorm uderza w Zatokę Meksykańską po raz drugi w ciągu miesiąca
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 30 mln
  • Spotkanie OPEC+ w tym tygodniu nakreśli bieżące plany kartelu związane z wydobyciem

Ropa Brent poniżej 40 dol. bbl

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej NYMEX we wtorek rano tanieje o 0,30% do 37,15 dol. za baryłkę. Poniedziałkowa sesja okazała się zasadniczo spokojna, choć kurs sprawdził także poziomy poniżej 37 dol. bbl, jednak ostatecznie dzień notowań zakończył na 37,26 dol.

Ropa naftowa WTI powyżej 37 dol. bbl. przed spotkaniem OPEC+
Notowania ropy naftowej WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Kurs ropy WTI w ostatnich sześciu dniach tworzy formacje chorągiewki, która kierunek kolejnego zakresu ruchu wykaże już dzisiaj we wtorek.

Notowania ropy Brent na europejskiej ICE we wtorek rano tracą 0,25% i znajdują się na poziomie 39,51 dol. za baryłkę. Kurs w ostatnich czterech z pięciu sesji bronił wsparcia z okolic 39,40 dol. za baryłkę, tak było też w poniedziałek oraz wtorek.

Ropa naftowa WTI powyżej 37 dol. bbl. przed spotkaniem OPEC+
Ropa Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Brytyjski parlament kontrowersyjną ustawą łamie postanowienia Brexitu

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Spotkanie OPEC+ w tym tygodniu

Inwestorzy rynku naftowego wyczekują spotkania OPEC+, które odbędzie się w tym tygodniu w czwartek. Potencjalnie może nastąpić zmiana w podejściu do poziomów redukcji wydobycia, jednak zdaniem analityków nie jest to prawdopodobny scenariusz. Tematem spotkania będzie przede wszystkim weryfikacja podtrzymywania przez poszczególnych członków ograniczeń produkcji.

– Ceny ropy Brent oraz WTI prawdopodobnie utrzymują się w zakresie 35 – 40 dol. za baryłkę dopóki popyt na olej opałowy nie wzrośnie po zakończeniu nasilenia sezonu drogowego. – zaznaczył Chiyoki Chen, główny analityk w Sunward Trading.

W swoim miesięcznym raporcie, OPEC+ obniżył prognozę popytu na ropę w tym roku i zapowiada jego spadek o 9,46 mln baryłek dziennie. Jeszcze miesiąc temu było to 9,06 mln baryłek, zatem ta korekta oczekiwań może wpłynąć na negatywne rynkowe sentymenty.

Wsparciem dla cen ropy może być sytuacja meteorologiczna w Zatoce Meksykańskiej, która zmusiła do ponownego zamknięcia części infrastruktury naftowej amerykańskich producentów. To już drugi w ciągu tego miesiąca silny tropikalny sztorm w regionie. Zamknięcie placówek wydobywczych to mniejsza podaż, co przekłada się na redukcję zapasów i możliwy wzrost ceny.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here