Naga MarketsRopa naftowa WTI oraz Brent drożeją piątą sesję z rzędu! Ropa naftowa w piątek drożeje już piątą sesję z rzędu, jednak tempo wzrostów wytraca już impet zaprezentowany w środowej sesji. Wciąż, tydzień dla byków jest bardzo udany, jednak spadający wolumen może być ostrzeżeniem przed możliwością przerwania zwyżki.

  • Zapasy ropy naftowej w USA zmalały w zeszłym tygodniu o 5,9 mln baryłek
  • OPEC+ oraz IEA zwiększyły prognozy globalnej konsumpcji ropy i paliw w tym roku
  • Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję, co może być sygnałem wzrostowym dla byków na rynku ropy

Ropa naftowa w górę w każdej sesji w tym tygodniu

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek po południu wzrasta do 63,64 dol. za baryłkę. To już piąta wzrostowa sesja z rzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto mieć na uwadze, że jeszcze w drugiej połowie zeszłego miesiąca, cena ropy zanotowała korektę do wsparcia tuż powyżej poziomu 57 dol. za baryłkę. Zakres zwyżki od tamtego wsparcia do obecnie notowanych 63,64 dol. bb. to ponad 10%.

Ropa naftowa WTI oraz Brent drożeją piątą sesję z rzędu!
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w piątek drożeje o 0,34% do 67,01 dol. bbl. i to również jest piąta wzrostowa sesja z rzędu.

Ropa naftowa WTI oraz Brent drożeją piątą sesję z rzędu!
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zwyżka w ostatnich dniach opiera się na rewizji prognoz dotyczących prognoz gospodarczych oraz popytu na paliwa w tym roku. W czwartek późnym wieczorem zaprezentowane zostały dane dotyczące chińskiej gospodarki, które potwierdziły optymistyczne przewidywania analityków.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Jak się okazało, zannualizowana stopa wzrostu PKB w I kw. 2021 r. wyniosła w Chinach aż 18,3%. Rzecz jasna, to efekt dużego załamania w poprzednim roku, jednak odczyt ten daje jasny sygnał co do odbudowy drugiej największej gospodarki świata.

Co więcej, dane dotyczące rynku pracy w USA również wskazują na poprawę sytuacji. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w zeszłym tygodniu 576 tys., o wiele mniej niż spodziewane się przez prognostów 700 tys.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Dodatkowym wsparciem dla cen ropy mogą być sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Rosję, która jest jednym z czołowych producentów ropy na świecie. Choć nie mają one bezpośredniego wpływu na sektor naftowy to jednak pośredni wpływ zdaniem ekspertów będzie zauważalny.

W tym tygodniu zarówno International Energy Agency, jak i kartel OPEC+ zrewidowali w górę swoje prognozy dla popytu na ropę na ten rok.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazyco oznacza blik | mercator giełda | zloty kurs | pkn orlen cena akcji | mercator medical akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here