Naga MarketsKurs ropy WTI wraca z ujemnego terytorium. Presja może jednak wrócićPodczas wczorajszej sesji, sytuacja na rynku ropy naftowej była niebywała. Majowy kontrakt terminowy na ropę WTI znalazł się wczoraj na ujemnym poziomie -40,32 USD za baryłkę, po raz pierwszy w historii. Oznaczało to, że producenci surowca płacili, za odebranie go od nich. Spadek na koniec dnia przekroczył 300%, a dziś cena kontraktów wraca ponad poziom 20 USD.

  • Kurs ropy naftowej nigdy wcześniej nie znalazł się na ujemnym poziomie
  • Uczestnicy uciekali z rynku, by uniknąć obowiązku dostawy
  • Dziś sytuacja “wraca do normy”
  • Presja na czerwcowy kontrakt WTI może pojawić się w nadchodzących tygodniach

Nadpodaż ropy naftowej, brak magazynów i wygasający kontrakt na WTI

Anomalia na rynku ropy naftowej związana była z ogromną nadpodażą surowca oraz wygasaniem majowego kontraktu na WTI. W związku z pandemią koronawirusa, która zatrzymała znaczną część światowej gospodarki znacznie spadł popyt na ropę, która zalała wszelkie możliwe magazyny w USA. Brak miejsc magazynowania sprawił, że nikt nie chciał być w posiadaniu wygasającego kontraktu.

Jak to w ogóle możliwe, że kontrakt majowy runął poniżej zera? Po pierwsze należy podkreślić, że kontrakt czerwcowy jest od ubiegłego tygodnia kontraktem aktywnym, tzn. takim na którym najwyższa jest liczba otwartych pozycji (open interest) oraz obroty. Na koniec ubiegłego tygodnia open interest na kontrakcie czerwcowym to około 538 000 a na majowym zaledwie niecałe 108 600 – komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Od majowego kontraktu wyższą liczbę otwartych pozycji miały oprócz czerwcowego także trzy inne kontrakty (grudniowy, lipcowy i sierpniowy). Przy obecnym załamaniu popytu, które wynosi około 30 mln b/d infrastruktura do magazynowania surowca pęka w szwach i jej dostępność jest mocno ograniczona. Część uczestników rynku znalazła się w sytuacji bez wyjścia i musiała wychodzić z rynku za każdą cenę by uniknąć obowiązku dostawy, z którego nie mogła się wywiązać – dodał Sawicki.

Ekstremalne ruchy ropy West Texas Intermediate pokazują, jak duża stała się nadwyżka na rynku ropy w USA. Dla porównania, ropa Brent handlowana jest w okolicach 22 USD za baryłkę przy powracającym popycie w Chinach.

Kurs ropy naftowej WTI oscyluje blisko 20 USD za baryłkę

Podczas wczorajszej sesji, majowe kontrakty terminowe na ropę naftową w Nowym Jorku wyznaczyły dołek no poziomie -40,32 USD za baryłkę. Zamknięcie miało natomiast miejsce przy 37,63 USD, co zaowocowało spadkiem o niemal 306%.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kontrakty terminowe na ropę naftową WTI – wykres kontynuacyjny

Wykresy kontynuacyjny powyżej ukazuje odbicie i powrót do “normalności” podczas dzisiejszej sesji. Jak się okazało, cena na otwarciu wróciła ponad poziom 20 USD za baryłkę i oscyluje wokół niego przed południem. Analitycy z Goldman Sachs ostrzegają jednak, że w nadchodzących tygodniach presję spadkową będzie odczuwał także czerwcowy kontrakt na WTI.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here