Naga MarketsRopa naftowa WTI drożeje we wtorek na fali pozytywnych informacji o szczepionce na COVIDCena ropy naftowej WTI we wtorek zyskuje na fali pozytywnych wiadomości o nowej wersji szczepionki przynosząc na myśli perspektywy szybszej odbudowy popytu na paliwa. Wzrosty cen surowca wspiera także optymistyczne nastawienie inwestorów względem nachodzących decyzji OPEC+ dotyczących zmniejszenia ograniczeń produkcji ropy.

  • Chińskie rafinerie w październiku przetworzyły rekordowe ilości ropy
  • Popyt na ropę w Chinach jest obecnie większy niż przed pandemią COVID-19, jak stwierdzili analitycy Bernstein Energy
  • Zdaniem ekspertów, oznacza to, że popyt na paliwa nie jest strukturalnie obniżony w państwach, które jak na razie opanowały rozwój pandemii

Ropa WTI we wtorek nieznacznie w górę

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX we wtorek rano wzrasta o 0,24% do 41,44 do. za baryłkę kontynuując zwyżkę z poniedziałku, która przyniosła wzrost notowań surowca o 3,02%. Jak do tej pory, listopad przyniósł zwyżkę kursu ropy WTI o 15,79%.

Ropa naftowa WTI drożeje we wtorek na fali pozytywnych informacji o szczepionce na COVID
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, cena ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie surowcowej ICE we wtorek rano opada o skromne 0,09% do 43,90 dol. za baryłkę, tracąc część wypracowanej wczoraj sporej zwyżki o 2,98%, która przebiła zakres spadków z trzech poprzednich sesji.

Ropa naftowa WTI drożeje we wtorek na fali pozytywnych informacji o szczepionce na COVID
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Spoglądając na notowania metali szlachetnych czy rynków giełdowych, zauważyć można, że publikacja informacji o nowej szczepionce na koronawirusa opracowywanej przez Moderna Inc. w większej mierze wpłynęła na rynek ropy naftowej niż na pozostałe.

Zobacz również: Ponad 300 niemieckich banków nałożyło ujemne oprocentowanie kont bankowych

Skala wzrostów i tak była mniejsza niż przed tygodniem, gdy analogiczny komunikat jako pierwszy podał Pfizer Inc. Wtedy, ropa Brent wystrzeliła w górę o aż 5,87% podczas tej samej sesji. Natomiast podobna informacja od Moderny spowodowała ruch notowań w górę o 2,98%.

Informacje o progresie prac nad szczepionką mogą okazać się wsparciem dla notowań ropy w najbliższym okresie, a niewykluczone jest, że kolejne firmy wiodące w wyścigu po skuteczny środek, jak AstraZeneca czy Novavax, opublikują nowe komunikaty już wkrótce.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

OPEC+ a plan redukcji wydobycia ropy

Oczy inwestorów zwrócone są w także w kierunku spotkania OPEC+, które planowane jest na wtorkowy wieczór. Komitet złożony z ministrów krajów wchodzących w skład kartelu ma dyskutować między innymi nad podtrzymaniem planu ograniczenia redukcji wydobycia ropy.

Obecne wytyczne stanowią o obniżeniu podaży ropy przez grupę o 7,7 mln baryłek dziennie, co odpowiada około 8% globalnej podaży. Zgodnie z planem, od 1 stycznia 2021 roku, te cięcia mają zostać zmniejszone do 5,7 mln baryłek dziennie.

Postanowienia z wtorkowego spotkania będą istotne w budowaniu oczekiwań na rynku co do ostatecznej decyzji, która może zostać podjęta na kolejnym dwudniowym spotkaniu, które ma odbyć się na przełomie listopada i grudnia. Zdaniem analityków, OPEC+ miałby przesunąć wtedy ograniczenie redukcji o kolejne 3 miesiące licząc na poprawę sytuacji popytu na paliwa wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here