Naga MarketsRopa naftowa WTI drożeje trzecią sesję z rzęduRopa naftowa drożeje trzecią sesję z rzędu w czwartek rano, dzięki nowym prognozom popytu na paliwa w tym roku, które wskazują na większą spodziewaną konsumpcję niż oczekiwano jeszcze niedawno, co przeważyło nad negatywnymi sentymentami dotyczącymi rozwoju pandemii w Indiach, Brazylii czy Japonii.

  • Zapasy ropy w USA nieznacznie wzrosły w zeszłym tygodniu
  • OPEC+ nie zmienił planów wydobycia na maj, czerwiec i lipiec
  • Od początku roku, cena ropy Brent wzrosła o ponad 30%

Kurs ropy o ponad 8% w górę w kwietniu

Cena ropy naftowej WTI w czwartek rano wzrasta o 0,49% do 64,18 dol. za baryłkę, rozszerzając zakres zwyżki w tym tygodniu do 3,3%. Na dwie sesje przed końcem miesiąca, kurs ropy WTI jest wyżej o niemal 8,5% niż na zakończeniu marca.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Ropa naftowa WTI drożeje trzecią sesję z rzędu
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie surowcowej drożeje w porannej części czwartkowej sesji o 0,76% do 67,51 dol. za baryłkę. Od początku roku ropa Brent podrożała już o ponad 30%.

Ropa naftowa WTI drożeje trzecią sesję z rzędu
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, OPEC+ nie zdecydował się na zmianę planów ograniczeń wydobycia, które zostały wyznaczone przed ponad miesiącem. Zakładają one, że obecne redukcje produkcyjne zostaną stopniowo zmniejszone od maja do lipca, zatem wydobycie ropy przez OPEC+ zwiększy się w odpowiedzi na wzrost popytu na paliwa.

Gdy przyjrzymy się bliżej stanowi poziomi globalnych rezerw ropy naftowej to dostrzeżemy, że rynek może być bliżej punktu rebalansowania niż może się wydawać. – stwierdzili analitycy Citibank.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ich zdaniem, większość nadmiernych zapasów ropy naftowej już zostało powrotnie wprowadzone na rynek, chociaż wciąż istnieje duża nadwyżka produktów rafineryjnych.

Na notowaniach ropy naftowej może jednak zaważyć potencjalny kryzys pandemiczny w Indiach. Alarmujemy o tym od pewnego czasu, bowiem niepokojący jest wzrost liczby przypadków COVID-19 w tym kraju, którego ludność stanowi aż 17% populacji globu.

Zobacz również:Bitcoin (BTC) “świeci” znakami technicznymi z hossy sprzed 4 lat, uważa Raoul Pal

Co więcej, kraj ten miał być motorem napędowym odbudowy azjatyckiej gospodarki. Tymczasem, dzienna liczba nowych zachorowań na COVID w tym kraju przekracza 300 tys., co może skutkować wprowadzeniem pełnego lockdownu. A to może odbić się na prognozach popytu na paliwa i w rezultacie na notowaniach ropy naftowej.

Według informacji Energy Information Administration opublikowanych w środę wieczorem, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły w zeszłym tygodniu o skromne 90 tys. baryłek, co jest mniejszą liczbą niż oczekiwane przez analityków 690 tys. baryłek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here