Naga MarketsRopa naftowa WTI drożeje na zakończenie tygodniaCena ropy naftowej WTI wzrosła w piątek rano wraz z nadziejami na odbudowę popytu na paliwa w tym roku, choć ponowne wprowadzenie pandemicznych ograniczeń w Indiach rzutuje negatywnie na globalne prognozy konsumpcji paliw i odbudowę gospodarczą w Azji.

  • Ruch Huti ponownie zaatakował saudyjską infrastrukturę naftową. Arabia Saudyjska przechwyciła trzy drony
  • Spotkanie OPEC+ dotyczące redukcji wydobycia planowane jest na przyszły tydzień
  • Rynek spodziewa się poluzowania ich przez OPEC+

Ropa naftowa

Cena ropy naftowej WTI notowanej na NYMEX w piątek rano wzrasta o 0,78% do 61,90 dol. za baryłkę odzyskując część strat z poprzednich dni tygodnia. Niemniej, bilans tego tygodnia jest spadkowy, a cena za baryłkę WTI jest o ponad 2% niżej na zamknięciu w zeszły piątek.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Ropa naftowa WTI drożeje na zakończenie tygodnia
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Na europejskiej giełdzie ICE, ropa Brent drożeje o 0,11% do 65,76 dol. za baryłkę. Od początku kwietnia, zakres zwyżki na ten moment to 4,4%.

Miesiąc ten dostarczył pełne spektrum mieszanych sygnałów zarówno ze strony podażowej i popytowej, szczególnie związanych ze spodziewaną konsumpcją paliw w tym roku. Z jednej strony, pozytywne dane makroekonomiczne z USA, UK oraz rozwiniętych gospodarek europejskich sugeruje na zwiększenie popytu na paliwa w tym roku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Z drugiej jednak, nasilenie pandemii w Indiach oznacza konieczność rewizji prognoz dla drugiego największego państwa na świecie, którego populacja stanowi 17% ludności globu. Dzienny przyrost nowych przypadków COVID w tym kraju przekroczył liczbę 300 tys. Jak oceniają analitycy, zużycie paliw w Indiach spadnie aż o 20% w kwietniu w porównaniu z marcem, wskutek wprowadzenia surowszych ograniczeń. Mowa tutaj o olbrzymiej gospodarce, która jeszcze niedawno była wieszczona na lidera wzrostu PKB w Azji w tym roku.

Zobacz również: Notowania srebra zaczynają nadrabiać straty

Sytuacja związana z pandemią pogorszyła się także w Japonii, gdzie ponownie wprowadzony jest stan wyjątkowy w największych aglomeracjach. W krajach muzułmańskich, walka z pandemią może się zaostrzyć po Ramadanie, któremu zawsze towarzyszą migracje olbrzymiej liczby ludności.

Na następny tydzień zaplanowane jest spotkanie OPEC+, na którym przedstawiciele państw członkowskich podejmą ostateczną decyzję co do luzowania ograniczeń produkcji w maju oraz czerwcu. Rynkowy konsensu wskazuje raczej na to, że dojdzie do zmniejszenia zakresu redukcji o planowane 2 mln baryłek na przestrzeni trzech miesięcy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here