Naga MarketsRopa naftowa WTI blisko 50 dol. za baryłkę na początku 2021 rokuCena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano wybiła do najwyższych poziomów notowanych od końcówki lutego 2020 roku i zbliżyła się do poziomu 50 dol. za baryłkę na fali głosów o ewentualne obniżenie podaży surowca na rynki przez OPEC+ w przypadku załamania popytu. Wzrostowi kursu ropy nie przeszkodziły nawet zapowiedzi wprowadzenia surowszych restrykcji w Japonii oraz Wielkiej Brytanii.

  • Kambodża rozpoczyna wydobycie ropy naftowej. Zwiększy to podaż surowca w tej dekadzie
  • Japonia oraz Wielka Brytania rozważają wprowadzenie nowych surowszych restrykcji
  • Nasza prognoza dotycząca cen ropy w 2021 roku dostępna jest pod tym odnośnikiem

Ropa Brent na 10-miesięcznych maksimach

Notowania ropy naftowej WTI zakończyły 2020 rok wzrostem w grudniu o 7,01%. Zatem, ostatecznie zeszły rok zamknięty został łącznym spadkiem o 20,54% względem ceny z końca 2019 roku. To także o ponad 20% mniej od średniej z 2019 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano wzrasta o 2,12% do 49,52 dol. za baryłkę.

Ropa naftowa WTI blisko 50 dol. za baryłkę na początku 2021 roku
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE w porannej części poniedziałkowej sesji drożeje o 2,59% do 53,04 dol. bbl.

Ropa naftowa WTI blisko 50 dol. za baryłkę na początku 2021 roku
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Wzrost cen surowców wspiera osłabiający się dolar, który w poniedziałek opada do dwu- i półletnich minimów na 89,54 pkt. tracąc od początku sesji 0,43%.

Sekretarz Generalny OPEC, Mohammad Barkindo, w niedzielę stwierdził, że popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 5,9 mln baryłek dziennie do 95,9 mln baryłek dziennie. Kartel dostrzega jednak liczne ryzyka, które mogłyby doprowadzić do załamania cen surowca w pierwszej połowie 2021 roku.

– Dopiero zaczynamy wydobywać się z roku zapaści nakładów inwestycyjnych, olbrzymich cięć zatrudnienia i największej destrukcji popytu na ropę w historii – stwierdził Barkindo.

Zobacz również: Ropa naftowa z pesymistycznymi prognozami na nadchodzące lata zdaniem KPMG

Na początku zeszłego miesiąc przedstawiciele OPEC+ zdecydowali się na obniżenie redukcji wydobycia ropy naftowej przez grupę o 500 tys. baryłek dziennie względem planowanych wcześniej 2 mln baryłek. Jednak wciąż jest to zapowiedź rosnącego popytu na ropę.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapewne w przypadku pogorszenia się sytuacji związanej z pandemią i w rezultacie załamaniu popytu, OPEC zareaguje odpowiednią modyfikacją rozmiarów produkcji. Jednak analitycy Energy Aspects oraz RBC Capital przewidują, że obecne poziomy zostaną utrzymane także w lutym.

– Spodziewamy się, że grupa producentów zdecyduje się na niewprowadzanie żadnych zmian w lutym wraz ze wzrostem liczby zakażeń na COVID-19 i wolniejszym niż spodziewanym wprowadzeniem szczepień na koronawirusa. – zaznaczyła Helima Croft z RBC Capital.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here