Naga MarketsRopa naftowa w górę, napędzana informacjami o zapasachCeny kontraktów na ropę naftową rosną po środowym odczycie tygodniowej zmiany wielkości zapasów ropy naftowej. Od następnego tygodnia rusza luzowanie ograniczeń w wydobyciu.

Ropa naftowa zyskuje po środowych danych

W środę po południu Departament Energii USA poinformował o skromnym wzroście wielkości zapasów ropy naftowej w USA. Z raportu DoE wynika, że w ciągu tygodnia wielkość zapasów surowca w USA wzrosła o 90 tys. baryłek (prog. -213 tys. baryłek). W tym samym czasie w USA przybyło 90 tys. baryłek benzyny oraz ubyło 3,3 mln baryłek destylatów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynek z optymizmem przyjął dane, gdyż uwaga inwestorów skupiła się głównie na drastycznym spadku zapasów destylatów. Te wykorzystywane są głównie w drogowym transporcie towarowym, co wskazywałoby na odradzającą się gospodarkę.

W tym kontekście znacznie bardziej zrozumiała jest decyzja OPEC+ o odwołaniu spotkania Komitetu Ministerialnego oraz podtrzymaniu decyzji o stopniowym łagodzeniu restrykcji wydobycia. Od 1 maja limity produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC+ wzrosną o 350 tys. baryłek dziennie. Kartel oczekuje odrodzenia globalnego popytu nawet, pomimo spadku aktywności gospodarczej w Indiach, które zmagają się z gigantycznym kryzysem zdrowotnym. Naszym zdaniem otwieranie gospodarki USA oraz europejskiej będzie w stanie zrównoważyć tąpnięcie w indyjskiej konsumpcji, stąd decyzja OPEC+ nie wywoła przeceny kontraktów na ropę naftową.

Notowania OILWTI, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Wzrost ceny surowca był wspomagany przez sytuację techniczną. Przebicie oporu z poziomu 63,2 pkt. otworzyło drogę do dalszej wędrówki w kierunku północnym. Kurs ropy WTI zbliżają się do ważnego technicznego oporu z poziomu 64,8 pkt. Będzie to pierwszy ważny test dla kupujących. Ewentualne przebicie oporu otworzy drogę do szczytów z połowy marca, ale spodziewamy się dużej nerwowości w trakcie testu poziomu 64,8 pkt.

W czwartek około południa baryłka ropy WTI kosztuje około 64,7 USD, a surowiec spod znaku Brent wyceniany jest przez rynek na 67,7 USD za baryłkę. Wzrostu obu benchmarków przekraczają 1,6 proc.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin przewidywania | prognozy bitcoin | jsw akcje forum | akcje gpw | kurs cd projekt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here