Naga MarketsRopa naftowa tanieje trzeci dzień z rzędu, pandemia jednak nasila sięCena ropy naftowej WTI w czwartek rano spada już trzecią sesję z rzędu wytracając impet zwyżki z zeszłego tygodnia pod naciskiem informacji o nasileniu pandemii w Azji czy wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Częściowo niweluje to optymistyczny sentyment co do odbudowy popytu na paliwa w tym roku, który bazuje na spodziewanym silnym odbiciu w dwóch największych gospodarkach globu: USA oraz Chinach.

  • Eksperci spodziewają się, że OPEC+ poluzuje ograniczenia produkcji w maju oraz czerwcu
  • Administracja Bidena zaprzeczyła, żeby sprawy między USA i Iranem zmierzały do konsensusu
  • W zeszłym tygodniu liczba nowych zanotowanych przypadków COVID-19 była największa od początku pandemii

Ropa naftowa w dół o ponad 3% od początku tygodnia

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części czwartkowej sesji spada o 0,28% do 61,18 dol. za baryłkę. To już trzecia spadkowa sesja z rzędu, zakres zniżki od początku tego tygodnia to 3,23%.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Ropa naftowa tanieje trzeci dzień z rzędu, pandemia jednak nasila się
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent drożeje o skromne 0,08% do 65,09 dol. za baryłkę na europejskiej giełdzie ICE. Jednak biorąc pod uwagę tygodniową świecę, to wskazuje na przecenę o 2,4% od zamknięcia w piątek.

Ropa naftowa tanieje trzeci dzień z rzędu, pandemia jednak nasila się
Notowania ceny ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Jeszcze przed kilkoma dniami pozytywne raporty dotyczące przewidywań co do popytu na paliwa i ropę naftową opublikowały dwie znaczące organizacje: International Energy Agency oraz OPEC. Oba z nich przedstawiły rewizje w górę dotychczasowych prognoz, co wpłynęło na budowanie optymistycznych nastroi.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jednak zaprezentowane w środę wieczorem dane Energy Information Administration, rządowej amerykańskiej agencji, wskazały na zwiększenie się zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Choć jest to nieznaczny wzrost o “zaledwie” 594 tys. baryłek, to różnica względem oczekiwań analityków (spadek o niemal 3 mln baryłek) jest spora. A to burzy hurra-optymizm części byków na rynku ropy.

Zobacz również: Dogecoin: Sobowtóry tokenu DOGE wystrzeliły w górę

Co więcej, sytuacja związana z pandemią w Indiach uległa znacznemu pogorszeniu. Kraj ten, którego populacja stanowi 17% łącznej liczby ludności Ziemi, zanotował olbrzymi dzienny przyrost nowych przypadków COVID. To ponad 314 tys. zachorowań w jedną dobę!

Indie jeszcze niedawno były wieszczone na lidera gospodarczej odbudowy w Azji, jednak rozwój pandemii może mocno zaburzyć te przewidywania.

Pandemia nasiliła się nie tylko w Indiach, ale także w ujęciu globalnym. W poprzednim tygodniu, zanotowana została najwyższa liczba nowych zachorowań od początku pandemii, co oznacza, że programy szczepień jeszcze nie dotarły do momentu, w którym można powiedzieć że epidemia jest pod kontrolą.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy wti | notowania gpw | cena akcji biomed | kurs bitcoina | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here