Naga MarketsRopa naftowa spadła o ponad 2% po zakończeniu piątkowej sesjiW piątek na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominowali sprzedający. Cena tego surowca, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, spadła o ponad 2%, niwelując zwyżki z kilku wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy Brent spadła poniżej 55 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI osunęły się do okolic 52 USD za baryłkę.

Ropa naftowa zaczęła spokojnie nowy tydzień

Dzisiaj rano spadek cen ropy naftowej wyhamował, a cała sesja rozpoczęła się spokojnie. Na rynku tym trudno jednak mówić o optymizmie – w ostatnich dniach coraz częściej dawały o sobie znać obawy związane z przedłużaniem się restrykcji związanych z pandemią oraz opóźnieniami w szczepieniach. Po euforii, którą widzieliśmy na początku roku, pojawił się czas na pytania, co dalej z globalną gospodarką w 2021 roku – roku, który może przejść do historii jako drugi rok pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nośnym tematem dotyczącym rynku ropy naftowej na nowo stał się ropociąg Keystone. To jeden z największych projektów naftowych w ostatnich latach, wart 9 mld USD. Budowa ropociągu, łączącego kanadyjską prowincję Alberta z amerykańskim stanem Nebraska, od lat była przesuwana ze względu na problemy prawne oraz protesty ekologów. W 2017 roku pozwolenie na jej kontynuację wydał Donald Trump, jednak Joe Biden w wyścigu prezydenckim podkreślał, że jedną z jego pierwszych decyzji po wyborze na urząd prezydenta USA byłoby właśnie wstrzymanie ropociągu ze względów środowiskowych. Decyzja Bidena w tej kwestii jest więc wyczekiwana obecnie na rynku ropy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Uzasadnieniem budowy ropociągu było bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do USA z Kanady i coraz mniejsze uzależnienie od dostaw z krajów OPEC. Jednak w ostatnich latach krajobraz na globalnym rynku tego surowca istotnie się zmienił. Stany Zjednoczone rozwinęły swój sektor łupkowy i to one zaczęły rywalizować z innymi producentami ropy jako globalny dostawca surowca.

Zamieszanie wokół ropociągu Keystone z pewnością będzie jednym z głośniejszych tematów w kolejnych tygodniach, ale z punktu widzenia cen ropy naftowej niewiele ono zmienia. Problemy z ropociągiem i przerwy w jego budowie to tematy znane na rynku od lat, więc nie są one w stanie zaskoczyć inwestorów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here