Naga MarketsRopa naftowa schładza rajd. Odbijający dolar nie pomagaRajd na rynku ropy naftowej zdaje się ulegać schłodzeniu przy kolejnych napływających niekorzystnych informacjach związanych z epidemią. Mogą one niekorzystnie wpływać na globalny popyt na surowiec.

Notowania ropy naftowej pod koniec tygodnia

Australijski stan Wiktoria, drugi w kraju pod względem liczby mieszkańców, wprowadza tygodniowy lockdown ze względu na obawy przed rozprzestrzenianiem się brytyjskiej mutacji koronawirusa. Co więcej, organizacja OPEC oraz agencja EIA obniżyły prognozy popytu na paliwa na 2021 r., w związku z utrzymującymi się ograniczeniami i rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś cena ropa WTI spadła w okolice 57,50 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent nadal utrzymuje się nad poziomem 60 USD za baryłkę. Ceny ropy wzrosły w kilka tygodni do poziomów niewidzianych od stycznia 2020 r. Doszło do tego dzięki cięciom produkcji przez OPEC+, postępom w realizacji ogromnych planów stymulacyjnych w USA i wprowadzaniu programów szczepień na całym świecie.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) w opublikowanym raporcie „Short-term Energy Outlook” podwyższyła prognozy cen ropy West Texas Intermediate. EIA ustaliła prognozę cen ropy WTI na 2021 r. na poziomie 50,21 USD za baryłkę, czyli o 1 proc. więcej niż w styczniu, a w 2022 r. podniosła prognozę o 3,5 proc., do 51,56 USD. Podniosła też prognozę cen ropy Brent do 53,20 USD w 2021 r. i do 55,19 USD w 2022 r. Agencja oczekuje, że produkcja ropy w USA wyniesie w tym roku 11,02 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 0,8 proc. w stosunku do poprzednich szacunków.

Według OPEC w 2021 r. popyt na ropę wzrośnie o 5,8 mln baryłek dziennie, co oznacza mniejszą dynamikę o 100 tys. baryłek w relacji do prognozy sprzed miesiąca – wynika z czwartkowego raportu OPEC. Argumentem za obniżeniem prognoz na pierwszą połowę 2021 r. są przedłużające się restrykcje gospodarcze i ponowne wprowadzenie częściowych lockdownów w kilku krajach – podał OPEC w lutowym raporcie.

OPEC uważa, że kluczowa dla rynku będzie druga połowa 2021 r. Bazowy scenariusz organizacji zakłada, że do tego czasu w większości miejsc na świecie epidemia zostanie pokonana, co będzie sprzyjało większej konsumpcji ropy na świecie. Jak wynika z raportu,
OPEC spodziewa się mocnego popytu na ropę w drugiej połowie 2021 r., napędzanego przez rosnące gospodarki i masowe programy stymulacyjne. Wzrost gospodarczy może przyspieszać bardziej, niż się obecnie oczekuje, jeśli bodźce fiskalne i monetarne będą duże, zwłaszcza w USA. Wzrost będzie również zależał od tego, jak skuteczne będą wysiłki zmierzające do powstrzymania COVID-19 – przekazał OPEC.

Według nieoficjalnych danych produkcja ropy naftowej w OPEC wyniosła średnio 25,50 mln baryłek dziennie w styczniu 2021 r., czyli o 180 tys. więcej niż w grudniu, przy czym produkcja wzrosła u największego producenta Arabii Saudyjskiej, a także w Wenezueli i Iranie, które są wyłączone z cięć OPEC+.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotówka | złotówki | kurs dolara forex | dax 30 | btc wykres |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here