Naga MarketsRopa naftowa runęła z 10-miesięcznych maksimów wskutek braku decyzji OPEC+Cena ropy WTI we wtorek rano nieznacznie wzrasta po wczorajszej wyprzedaży po wyznaczeniu szczytów nieco poniżej 50 dol. za baryłkę. Widmo przedłużonych lockdownów w krajach zachodnioeuropejskich wywołało negatywną presję na notowaniach surowca. Nie pomaga także kontynuacja politycznego chaosu w Stanach Zjednoczonych.

  • Donaldowi Trumpowi może grozić impeachment po ujawnieniu nagrań przez Washington Post
  • Nowy lockdown wprowadziła Wielka Brytania
  • OPEC+ debatuje nad planami redukcji wydobycia na luty

Ropa w dół po wyznaczeniu nowych maksimów

Ceny ropy naftowej we wtorek zachowują się dość spokojnie, po tym jak w poniedziałek ogłoszone zostały przedłużenia lockdownów w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech, które rzucają cień na perspektywę odbudowy popytu na paliwa w Europie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części wtorkowej sesji wzrasta o 0,19% do 47,71 dol. za baryłkę. Jeszcze w poniedziałkowej sesji notowania surowca wybił do najwyższych poziomów od lutego 2020 roku na 49,83 dol. za baryłkę.

Ropa naftowa runęła z 10-miesięcznych maksimów przy braku decyzji OPEC+
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE we wtorek rano zyskuje 0,80% i drożeje do 51,10 dol. za baryłkę, po tym jak notowania odrzuciły w poniedziałek poziom 53,30 dol. bbl.

Ropa naftowa runęła z 10-miesięcznych maksimów przy braku decyzji OPEC+
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Jednym z zasadniczych powodów poniedziałkowej przeceny jest brak porozumienia w szeregach OPEC+ w sprawie planu redukcji wydobycia w lutym, który dał się we znaki w trakcie spotkania grupy. Arabia Saudyjska jest przeciwko zmniejszaniu ograniczeń produkcji podczas gdy Rosja jest zwolennikiem większej podaży. Rozmowy zostaną wznowione we wtorek.

Zobacz również: Ropa naftowa z pesymistycznymi prognozami na nadchodzące lata zdaniem KPMG

Obawy o odbudowę popytu na paliwa generują informacje o przedłużeniu lockdownów w Europie. Na taki krok zdecydował się brytyjski rząd. W wieczornym orędziu, szef brytyjskiego rządu zapowiedział pełny lockdown w Anglii, który potrwa aż do połowy lutego. Wśród obostrzeń jest ponowne zamknięcie szkół oraz zakaz opuszczania domów – można dokonać tego jedynie jeśli wymaga te praca i aby zaspokoić podstawowe potrzeby.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Analogiczne restrykcje zostaną wprowadzone w Szkocji. Podobne ograniczenia zostaną wprowadzone w Szkocji. Na przedłużenie lockdownu do 31 stycznia zdecydowały się także Niemcy, kwestia ta jednak czeka na ostateczną akceptację przez Angelę Merkel.

Pozytywną informacją jest natomiast progres w programach szczepień przeciwko koronawirusowi, który potencjalnie może skrócić czas trwania pandemii. Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia z wykorzystaniem niedawno zaakceptowanego środka od AstraZeneca.

Nie brakuje również politycznego zamieszania w Stanach Zjednoczonych. Dogrywkowe wybory do Senatu w stanie Georgia mają rozstrzygnąć która z partii zdobędzie dominację w izbie. To z kolei może przełożyć się na opóźnienie w realizacji pakietu stymulacji fiskalnej, który w przypadku wygranej Demokratów może zostać nieco odłożony w czasie, co potencjalnie zmniejszy pozytywną presję na ceny ropy.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here