Naga MarketsCena ropy naftowej spada drugą sesję z rzędu poniżej 38 dolarów za baryłkę w Nowym Jorku, gdy utrzymujące się obawy o popyt  i niepewne wybory w USA zaważyły ​​na nastrojach wśród inwestorów. Traci również ropa Brent, która zdołała w piątek przebić okrągły poziom 40 USD/brk.

  • Amerykańska polityka fiskalna, polityka energetyczna pozostaje niejasna w wyniku spornych wyborów
  • Wiele rafinerii w Stanach Zjednoczonych i Europie zostało zamkniętych w skutek pandemii
  • Kontrakty terminowe WTI spadają w piątek o 2,7%, a Brent spada aż o 2,9%

OPEC + rozważa przedłużenie obecnych cięć produkcji na następny rok

Joe Biden wydawał się być bliski zwycięstwa w wyścigu prezydenckim – pośród rosnącej liczby skarg prawnych ze strony urzędującego Donalda Trumpa, który oskarża o fałszerstwa wyborcze. Tymczasem Stany Zjednoczone stały się pierwszym krajem, który uzyskał liczbę 100 000 przypadków COVID-19 dziennie, co również powoduje spadek cen ropy, gdyż zagrożony jest popyt ze strony konsumentów.

Ropa kończy ciężki tydzień impulsem spadkowym po wzrostach na początku tygodnia, gdy prognozy dotyczące popytu stają się bardziej ponure. Rafinerie w Stanach Zjednoczonych i Europie zostały zamknięte w skutek pandemii, a inwestorzy nadal przygotowują się do wysokiej zmienności.

Mimo, że popyt w Azji utrzymuje się na wysokich poziomach, grupa OPEC + rozważa przedłużenie obecnych cięć produkcji na następny rok, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi podaży. Zdaniem ekspertów z Goldman Sachs, OPEC + prawdopodobnie opóźni zwiększenie wydobycia o 2 miliony baryłek dziennie do stycznia 2021 r.

W Europie i na całym świecie panuje obecnie zdecydowanie negatywny nastrój z powodu przywróconych blokad, które narastają w różnych krajach i regionach – napisał Bjornar Tonhaugen, szef rynków ropy w Rystad Energy.

Rafinerie nadal borykają się z trudnościami, a firma Royal Dutch Shell poinformowała, że zamknie swój oddział produkujący 211 000 baryłek dziennie w Luizjanie w wyniku malejących zysków.

Dla ropy naftowej w najbliższej perspektywie liczą się skutki pandemii, a nie wybory w USA – podsumowali w raporcie analitycy JPMorgan Chase & Co., w tym Natasha Kaneva.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Mimo rosnących obaw, amerykańska ropa osiągnie tygodniowy wzrost

Notowania ropy WTI zakończą tydzień na plus mimo trwającej przeceny, która pojawiła się pod koniec tygodnia. W środę cena zbliżyła się w okolice psychologicznego poziomu 40 USD, gdzie przebiegało również zeszłotygodniowe maksimum. Od tamtej pory kurs systematycznie spada, a niższe ceny mogą pojawić się w kolejnych sesjach w wyniku trwającego chaosu wyborczego w USA oraz obaw o ożywienie globalnego popytu.

Kurs WTI na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs WTI na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here