Naga MarketsCena ropy WTI po 58 USD/brk na koniec 2021 r. - uważa ING. Co z ropą Brent?Pandemia koronawirusa nadal utrzymuje niepewność w 2021 roku. Jednak szczepienia na całym świecie oraz ograniczenie podaży przez OPEC+ wskazują, że cena ropy naftowej może się umacniać, uważa iNG. Zobacz, ile może kosztować ropa WTI oraz Brent na koniec obecnego roku.

  • OPEC+ ograniczył podaż ropy naftowej, podobnie jak kraje spoza kartelu
  • Największa niepewność dla rynku ropy to prognoza popytu
  • ING podaje prognozę średniej ceny ropy Brent oraz ceny na koniec 2021 r.

OPEC+ zdecyduje o dalszym cięciu wydobycia ropy

W styczniu 2021 r. Kartel OPEC wraz sojusznikami znany jako OPEC+ złagodził cięcia wydobycia o 500 mln baryłek/dziennie, pozostawiając poziom cięć na poziomie 7,2 mln b/d. Teraz grupa będzie co miesiąc oceniała rynek i decydowała, czy dalej ciąć produkcję (maksymalnie o 500 mln b/d).

Te artykuły również Cię zainteresują
Według ING, takie podejście stwarza większą niepewność co do tego, jak OPEC+ może zadecydować każdego miesiąca, a to daje potencjał zwiększonej zmienności w pierwszych kilku miesiącach 2021 r. Widzieliśmy to już w pierwszym tygodniu, kiedy Arabia Saudyjska po ostatnim spotkaniu OPEC+ ogłosiła, że ​​dokona dodatkowych dobrowolnych cięć 1 mln b/d w lutym i marcu.

Także kraje spoza OPEC ograniczyły podaż czarnego złota w 2020 roku. ING oczekuje, że i tym roku wydobycie będzie ograniczone, chociaż w ujęciu rocznym może wzrosnąć o mniej niż 500 mln b/d.

Niepewna prognoza popytu

– Największą niepewnością i ryzykiem dla rynku [ropy] pozostaje prognoza popytu. Chociaż niedawne postępy w dziedzinie szczepionek są pozytywne dla perspektyw popytu w perspektywie średnioterminowej, nadal istnieje wiele niewiadomych co do popytu w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim szczepionka stanie się powszechnie dostępna, co pozwoli nam wszystkim powrócić do bardziej normalnego życia – wnioskuje ING.

Analityk banku Warren Patterson że popyt wzrośnie o około 6,7 mln b/d w tym roku, po spadku o ok. 10 mln b/d w 2020 r. Wygląda na to, że będziemy muszą poczekać przynajmniej do 2022 r., aby ponownie osiągnąć poziom popytu sprzed Covid-19, uważa Patterson.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Cena ropy WTI oraz Brent – prognoza ING

– Spodziewamy się, że rynek ropy naftowej będzie zmniejszał zapasy przez cały 2021 r., ponieważ popyt nadal rośnie. Kluczowe ryzyko występowało w okolicach 1 kw. 2021 r,, ale OPEC + rozwiązał ten problem w niedawno zmienionej umowie. Prognozujemy, że ICE Brent będzie kosztować średnio 55 USD/brk w ciągu 2021 r. i prawdopodobnie zakończy 2021 r. w okolicy 60 USD/brk. Pogląd ten jest uzależniony od szczepionki, która pozwoli na dalszy wzrost popytu, wraz z umową OPEC+ obowiązującą przez cały 2021 rok – prognozuje ING.

Z kolei dla ropy WTI prognoza zakłada wzrost do poziomu 58 USD/brk na koniec obecnego roku. Średnia cena West Texas Intermediate na NYMEX ma w ciągu roku oscylować w okolicach 53 USD/brk, a więc na poziomach, które obserwujemy obecnie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here