Naga MarketsRopa naftowa otwiera się z luką hossy. Kontrakty w USA na minusieKontrakty terminowe w USA zdają się zniżkować na początku tygodnia, a kontrakty terminowe na Nasdaq spadły o ok. 2 proc., w związku z utrzymującymi się obawami o wzrost rentowności obligacji skarbowych.

Ropa naftowa z dalszymi wzrostami

Dow Jones spadł o ok. 80 pkt, a S&P 500 o ok. 30 pkt. Oprocentowanie 10-letnich obligacja skarbowych Stanów Zjednoczonych pozostała blisko jednorocznych maksimów na poziomie 1,6 proc., gdy Senat przyjął w sobotę ustawę stymulacyjną prezydenta Bidena o wartości 1,9 bln dolarów, a Izba Reprezentantów, gdzie Demokraci mają większość, ma ją przyjąć w tym tygodniu. Inwestorzy obawiają się, że rosnące wydatki publiczne mogą doprowadzić do skokowego wzrostu poziomu zadłużenia i presji na wzrost cen, czyli inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rosnące stopy procentowe z kolei szkodzą spółkom, których działalność opiera się głównie na łatwym pożyczaniu pieniędzy i prowadzą do mniej korzystnych modeli wyceny dla niektórych akcji spółek technologicznych. Akcje rozwijających się technologii mogą być najbardziej wrażliwe na wzrost stóp procentowych, ponieważ obniża on wartość przyszłych przepływów pieniężnych.

Na presję inflacyjną może także oddziaływać dalszy wzrost cen ropy naftowej. Cena baryłki ropy typu WTI wzrosła do niemal 68 USD, a Brent przekroczyła poziom 70 USD, co miało miejsce po raz pierwszy od stycznia 2020 r. Skokowy wzrost ceny po weekendzie mógł mieć miejsce po doniesieniach o atakach na obiekty naftowe we wschodniej Arabii Saudyjskiej, w tym na obiekt Saudi Aramco w Ras Tanura, kluczowy dla eksportu ropy. Wcześniej z kolei ceny ropy zdawały się rosnąć przez czwartą sesję z rzędu, gdy główni producenci ropy zdecydowali się utrzymać produkcję na niezmienionym poziomie w kwietniu, a lider OPEC Arabia Saudyjska powiedziała, że utrzyma dobrowolne cięcie produkcji o dodatkowy 1 mln baryłek dziennie przez kolejny miesiąc.

Jednym z większych przegranych ostatnich wydarzeń zdaje się rynek złota. W poniedziałkowy poranek uncja kosztowała ok. 1700, wcześniej spadając do 9-miesięcznego minimum na poziomie 1686,4. Jedną z głównych przyczyn odwrotu od złota wydaje się wzrost rentowności w USA i umocnienie się dolara amerykańskiego, w którym złoto jest wyceniane na światowych rynkach. Im dolar mocniejszy, tym złoto może pozostawać pod większą presją. Rosnące rentowności obligacji także mogą negatywnie oddziaływać na ceny złota. Fed z kolei nie ma zamiaru odpowiadać na wzrost rentowności. Główne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej w tonie wzrostu oprocentowania jako odpowiedzi na oczekiwany wzrost gospodarczy mogą wydawać się w pełni uzasadnione.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wti | cd projekt notowanie | gpw pgnig | eur/usd wykres | wartość złotego |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here