Naga MarketsKomitet techniczny OPEC+ (JTC) oraz wspólny komitet monitorujący (JMMC) spodziewa się wzrostu produkcji ropy naftowej o 5,6 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tys. mniej niż trzy tygodnie temu, mówi Łukasz Skiba w 6. odcinku programu Rynkowe Tankowanie. Najnowsze dane pokazują, że OPEC+ w grudniu zwiększył produkcję o 72 tys. baryłek dziennie względem listopada. Dane pojawiają się w momencie, gdy cena ropy naftowej znalazła się na najwyższych poziomach od roku, po najdłuższej passie wzrostów od 2 lat.

  • Największe wzrosty produkcji w styczniu 2021 r. obserwowano natomiast w Rosji, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Wenezueli
  • Ropa brent pokonywała w tym tygodniu poziom 61 dol., natomiast mieszanka WTI 58 dol. za baryłkę
  • Notowania czarnego złota umacniały się od 7 dni z rzędu i dopiero w środę zatrzymują aprecjację

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI w środę rano zmierza do przerwania najdłuższej wzrostowej passy od dwóch lat, która łącznie przyniosła zwyżkę o około 12%. Według nowo opublikowanych prognoz EIA amerykańskie firmy wydobywcze zwiększą produkcję w II połowie 2021 roku.

– Cena baryłki ropy naftowej przekroczyła już 61 dolarów w przypadku gatunku Brent oraz 58 dolarów dla gatunku WTI. Po raz ostatni takie poziomy obserwowaliśmy rok temu, kiedy pandemia dopiero kiełkowała i była postrzegana przez rynki jako dość odległe zagrożenie – komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Handel kontraktami CFD na ropę WTI i Brent BEZ PROWIZJI umożliwia Purple Trading

Cena ropy odrobiła zatem całość strat, choć popyt na nią pozostał niższy i będzie tak jeszcze pewnie przez wiele miesięcy. Wygląda na to, że OPEC odrobił lekcję z przeszłości i zdaje sobie sprawę, że jedynie dyscyplina w ograniczaniu produkcji może zapewnić odpowiednio wysokie ceny i nie narazić na szwank lokalnych budżetów.

Co prawda produkcja w rzeczywistości rośnie, są to jednak wzrosty nieznaczne, a przy odbudowującym się popycie może to wywołać presję na wzrost cen, czego świadkiem rynek jest obecnie, wyjaśnia Kwiecień.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here