Naga MarketsRopa naftowa odnotowuje wzrost eksportu z IranuNotowania ropy naftowej w pierwszej połowie tygodnia delikatnie rosną. Wczoraj stronie popytowej sprzyjały m.in. dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, które pokazały, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o ponad 5 mln baryłek, mimo oczekiwań ich niewielkiej zwyżki.

Ropa naftowa z delikatnymi wzrostami

Dodatkowym wsparciem dla cen ropy, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, są działania Joe Bidena. Nie chodzi tu nawet tylko o pakiet stymulacyjny popierany przez nowego prezydenta USA, lecz o jego decyzje dotyczące rynku ropy. Biden od razu po przejęciu władzy zablokował budowę ropociągu Keystone, natomiast według najnowszych doniesień, ma zamiar wstrzymać proces wydawania pozwoleń na leasing ziem i wód federalnych pod projekty wydobywcze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Joe Biden wyraził także chęć ponowienia negocjacji z Iranem w sprawie paktu nuklearnego, zerwanego w 2018 roku przez Donalda Trumpa. Ta informacja akurat może sprzyjać sprzedającym na rynku ropy naftowej, o ile faktycznie dojdzie do ponowienia paktu. Na razie pojawiła się zaledwie informacja, że jest to w USA brane pod uwagę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Na razie Iran próbuje jakoś sobie radzić nawet bez przyzwolenia USA. Co prawda sankcje narzucone na ten kraj mocno uderzają w lokalną gospodarkę, ale Iran znajduje sposoby na eksport swojej ropy naftowej. Według śledzącej tankowce firmy SVB International, w grudniu 2020 r. irański import ropy naftowej wzrósł do około 710 tys. baryłek, a w styczniu może być jeszcze większy (według irańskich władz, może sięgnąć nawet 900 tys. baryłek). Dla porównania, w październiku ub.r. eksport ropy naftowej z Iranu wynosił 490 tys. baryłek, a w niektórych miesiącach poprzedniego roku spadał nawet do okolic 100-200 tys. baryłek.

Konkretna droga irańskiej ropy naftowej do odbiorcy jest trudna do prześledzenia, bowiem często dochodzi do przeładunków na morzu ze statku na statek. Tankowce nie zawsze mają włączoną łączność satelitarną, która umożliwia ustalenie ich lokalizacji. Rzadkością nie jest także fałszowanie dokumentów dotyczących stron transakcji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda pgnig | bitcoin cena | akcje pgnig cena | akcje biomedlub | notowania walut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here