Naga MarketsRopa naftowa oddaje część zysków. Kurs ropy brent i WTI po teście nowych szczytówWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była niezwykle emocjonująca. Ceny ropy rozpoczęły nowy tydzień (a tym samym, również nowy rok) od solidnej zwyżki, jednak w późniejszych godzinach przewaga kupujących stopniała, a cała sesja zakończyła się na sporym minusie. Cena ropy WTI zeszła z powrotem do okolic 47,50 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły poniżej 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania ropy poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Ropa naftowa z emocjonującą sesją

Emocjonująca sesja na rynku ropy naftowej wynikała z kilku czynników. Na rynku ogólnie obecnie dużo się dzieje – wśród dominujących informacji warto wymienić wybory do Senatu w Georgii oraz obawy związane z nowymi mutacjami koronawirusa i możliwymi kolejnymi restrykcjami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak także na samym rynku ropy naftowej dużo się dzieje. Wczoraj uwagę inwestorów przyciągnęły informacje o przejęciu przez Iran południowokoreańskiego tankowca, co przyczyniło się do tarć dyplomatycznych i niepewności dotyczącej reakcji krajów Zachodu na ten ruch.

Ponadto, w centrum uwagi na rynku ropy było wczoraj wirtualne spotkanie OPEC+, podczas którego miała zostać podjęta decyzja w sprawie kształtu porozumienia naftowego w lutym. Kwestią sporną było ewentualnie podniesienie limitów wydobycia ropy łącznie o kolejne pół miliona baryłek dziennie, czyli o taką samą wartość jak w styczniu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Niemniej, wczoraj żadna decyzja nie została podjęta, ponieważ – podobnie jak na spotkaniu miesiąc temu – nie wszystkie kraje OPEC+ były przekonane co do zasadności kolejnej podwyżki. Jej zwolennikami były głównie Rosja oraz Kazachstan, zaś wśród istotnych przeciwników znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak oraz Nigeria. Także Arabia Saudyjska nie jest przekonana co do konieczności podwyżki produkcji ropy naftowej, zwłaszcza w obliczu coraz większego zagrożenia kolejnymi restrykcjami na skutek nowych mutacji koronawirusa.

Spotkanie OPEC+ będzie więc kontynuowane dzisiaj – kolejna tura rozmów ma rozpocząć się o 15:30 polskiego czasu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozostawienie limitów produkcji ropy naftowej w OPEC+ na niezmienionym poziomie, zwłaszcza w obliczu tak wielu przeciwników podwyżki wydobycia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here