Naga MarketsRopa naftowa odbija w środę. Kurs brent i WTI korzysta ze słabego dolaraPrzedostatni dzień 2020 roku na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnych zwyżek. Cena ropy gatunku WTI umacnia się powyżej poziomu 48 USD za baryłkę, zaś notowania ropy gatunku Brent oscylują w okolicach 51,50 USD za baryłkę. W bieżącym tygodniu, wepchniętym między Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, handel na globalnych rynkach surowcowych jest wyraźnie przygaszony.

Notowania ropy gatunku Brent oscylują w okolicach 51,50 USD za baryłkę

Panuje jednak względny optymizm, wynikający z nadziei na szybkie wejście w życie nowego planu stymulacyjnego w Stanach Zjednoczonych, jak również z coraz większej liczby zaszczepionych na Covid-19 osób.

Te artykuły również Cię zainteresują
Te czynniki wspierają stronę popytową na rynku ropy naftowej. Pomagają jednak także dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o prawie 4,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o około 2 mln baryłek.

Ostatecznie jednak inwestorzy i tak są ciekawi raportu Departamentu Energii USA, który zostanie opublikowany dzisiaj o 16:30 polskiego czasu. W ostatnich tygodniach dane API i departamentu potrafiły się od siebie wyraźnie różnić, mimo że historycznie na ogół wyliczenia bywają bardzo podobne.

Z kolei o 19:00 pojawią się dzisiaj dane dotyczące liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które są prognostykiem przyszłej produkcji. W ostatnich miesiącach widoczny był trend wyhamowania spadku liczby wiertni i powrotu do wzrostów, ale na razie wzrosty te mają niewielką dynamikę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here