Naga MarketsRopa naftowa odbija od rocznych maksimów. Rynkowe Tankowanie z Andrzejem Szczęśniakiem
Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i paliw

Niemal rok temu, Arabia Saudyjska odkręciła kurki drastycznie zwiększając produkcję i wywołując olbrzymią nadpodaż ropy na rynku. Obecnie sytuacja jest diametralnie inna, najwięksi producenci ściśle ze sobą współpracują, co pozwoliło wywindować ceny ropy WTI powyżej poziomu 60 dol. za baryłkę. W siódmym odcinku Rynkowego Tankowania gościem Łukasza Skiby z Comparic24.tv jest ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.

  • W programie poruszono kwestie polityki Arabii Saudyjskiej w ramach porozumienia OPEC+ oraz możliwego scenariusza na najbliższe spotkanie grupy
  • Wymiana pokoleniowa na Bliskim Wschodzie może zdaniem ekspertów doprowadzić do kryzysu w tej części świata oraz tym samym do upadku kartelu
  • Ropa po zeszłotygodniowym teście poziomu 62,29 dol. ostatecznie traciła 0,35% i obecnie kosztuje około 59,5 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
OPEC+ i coraz większa różnica zdań. Jak wpłynie to na cenę ropy naftowej?

Pomimo skutecznej współpracy kartelu naftowego w trakcie kryzysu koronawirusa, wśród jego członków widać coraz większą różnicę zdań. Rosja obecnie jest największym maruderem porozumienia stojącego od zawsze na glinianych nogach. Chociaż w tej części roku zazwyczaj notuje najniższy poziom wydobycia, to obecnie przekracza ustalone normy o 200 tysięcy baryłek.

OPEC+ z całą pewnością odniósł ogromny sukces w walce z wojną cenową ewidentnie wywoływaną przez Arabię Saudyjską. Zrobiła mały spisek na szczycie marcowym roku temu i chciała wypchnąć Rosję z rynku. Wszystko wskazywało na to, że atak skierowany jest na Rosję, oskarżano Arabię o granie na korzyść Stanów Zjednoczonych – komentuje Andrzej Szczęśniak.

Najbliższe spotkanie grupy OPEC+ odbędzie się czwartego marca – przed kartelem dwie kluczowe wyzwania dotyczące kontynuacji luzowania i rozwiązania kwestii Wenezueli, Iranu oraz Libii, które do tej pory były zwolnione z cięć. Do tej pory kraje te wydawały się bowiem nieistotne w ogólnym rozrachunku, ale obecnie wydobycie w nich wzrosło o ponad 2 miliony baryłek dziennie.

Ostatnia kwestia poruszana w najnowszym odcinku Rynkowego Tankowania to wymiana pokoleniowa na Bliskim Wschodzie. Zmarł Emir Kuwejtu, który odpowiadał przez 50 lat za politykę zagraniczną, nie żyje sułtan Omanu, a zdrowie króla Salmana w Arabii Saudyjskiej cały czas się pogarsza. W efekcie, władzę będzie przejmować pokolenie, które żyło już w czasach prosperity, co może doprowadzić do powstania dodatkowych konfliktów i nawet ostateczne upadku OPEC+.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | mercator forum parkiet | akcje bitcoin | bitcoin kurs dzisiaj | dolar prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here