Naga MarketsWydowbywanie ropyOstatnie trzy tygodnie na rynku ropy naftowej są czasem powolnego, systematycznego osuwania się notowań tego surowca w dół. Przeceny nie są jednak głębokie, co świadczy o tym, że strona popytowa nadal ma na tym rynku sporo siły. Głównym motorem do zwyżek pozostają działania OPEC+, a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, która dobrowolnie znacząco ograniczyła wydobycie ropy naftowej.

Tymczasem w miniony weekend inwestorów na rynku ropy naftowej zelektryzowała informacja o spotkaniu, jakie miało miejsce jeszcze w 2020 roku pomiędzy prezesami dwóch największych amerykańskich koncernów naftowych: ExxonMobil oraz Chevron. Jak podaje agencja Reuters, CEO obu firm mieli bowiem rozmawiać na temat potencjalnej fuzji obu spółek. Gdyby do niej doszło, byłaby to największa fuzja w dotychczasowej historii rynków finansowych, a w jej rezultacie powstałoby drugie największe przedsiębiorstwo naftowe na świecie, przyćmione jedynie przez wielkość Saudi Aramco.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmowy podobno były już na relatywnie zaawansowanym etapie, ale ostatecznie zostały one zakończone, a fuzja nie miała miejsca. Obecnie wydaje się ona znacznie mniej prawdopodobna, zwłaszcza w zmienionym środowisku politycznym – amerykańscy Demokraci są bowiem mniej przychylni tworzeniu tak dużych molochów.

Sam fakt, że rozmowy zostały podjęte, pokazuje, w jak trudnej sytuacji znalazły się w poprzednim roku nawet największe firmy naftowe. W obliczu wojny cenowej, jaką po uderzeniu pandemii podjęły Rosja i Arabia Saudyjska, akcje spółek naftowych w USA zanurkowały, a cały sektor przeszedł gruntowną restrukturyzację.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Polecamy również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax index | kurs eur usd | wykres kryptowalut | dax notowanie | kryptowaluty bitcoin |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here