Naga MarketsRopa naftowa nie była tak droga od 2018 r. Rosja i Arabia Saudyjska wstępnie się porozumiałyOPEC+ zmierza do zwiększenia wydobycia o ok. 2 mln baryłek dziennie w okresie od sierpnia do grudnia – poinformowało agencję prasową Reutera źródło powiązane z organizacją. Arabia Saudyjska i Rosja osiągnęły wstępne porozumienie. Zakłada ono co prawda mniejszy wzrost produkcji niż początkowo sądzono, informacja wywołała jednak umocnienie cen czarnego złota. Ropa naftowa pokonała pułap 75 dolarów za baryłkę, testując najwyższe poziomy od 2018 roku.

Ropa naftowa w górę po doniesieniach Reutera. Wstępne porozumienie?

Źródło cytowane przez Reuters powiedziało, że miesięczne wzrosty wyniosą mniej niż 0,5 mln baryłek dziennie. Inne źródło z OPEC+ poinformowało natomiast, że główny producent Arabia Saudyjska i główny producent spoza kartelu Rosja osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie złagodzenia ograniczeń wydobycia od sierpnia bieżącego roku.Przedstawiciele OPEC+ spotykają się w czwartek, by zdecydować o polityce od sierpnia i mogą również rozważyć przedłużenie paktu o ograniczeniu dostaw poza kwiecień 2022 r., jak podały wcześniej cytowane źródła.

– W czwartek motorem napędowym notowań surowca są doniesienia z Wiednia, gdzie spotyka się komitet decyzyjny OPEC+. Oczekuje się, że kartel będzie kontynuował luzowanie restrykcji w sierpniu, a bazowy scenariusz zakłada zwiększenie dziennego wydobycia o 500 tys. baryłek dziennie. Niezależnie od ostatecznej decyzji należy spodziewać się podwyższonej zmienności w trakcie posiedzenia.  Po południu cena baryłki ropy WTI na rynkach finansowych łamie barierę 75 USD za baryłkę. W przypadku benchmarku Brent baryłka wyceniana jest na 75,5 USD – komentuje Maciej Madej, analityk TMS Brokers.

W odpowiedzi na spadek popytu na ropę spowodowany kryzysem Covid-19, OPEC+ zgodził się w ub.r. obniżyć wydobycie o prawie 10 mln baryłek ropy od maja 2020 r. i stopniowo wycofywać się z ograniczeń do końca kwietnia 2022 r. Obecnie cięcia wynoszą ok. 5,5 mln baryłek ropy.

W oczekiwaniu na decyzję OPEC+ ws. limitów wydobycia surowca, cena kontraktu na ropę WTI osiągnęła wartość 75 USD za baryłkę – najwyższą od 2018 roku.

– Ropa naftowa zyskała na wartości po tym, jak Reuters podał, że Arabia Saudyjska i Rosja osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wydobycia. Oba kraje miały mieć przeciwstawne poglądy – Rosja opowiadała się za zwiększeniem wydobycia, a Arabia Saudyjska za bardziej ostrożnym podejściem. Wygląda jednak na to, że Saudyjczycy i Rosjanie znaleźli się pośrodku – według raportu porozumienie zakłada comiesięczny wzrost wydobycia o mniej niż 0,5 mln baryłek dziennie do 2021 roku. W okresie od sierpnia do grudnia ograniczenie wydobycia ma zostać zmniejszone o około 2 mln baryłek dziennie – pisali analitycy XTB.

Ropa WTI najdroższa od października 2018 roku. Źródło: Tradingview.com
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: playway notowania | us500 | konto forex | dax giełda | euro cena | cd projekt kurs | dow index |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here