Naga Markets

Cena ropy nafotwejRopa naftowa po historycznie niestabilnym 2020 roku, silnych wzrostach, ale i spadkach w 2021 r., rozpoczęła nowy rok z przytupem. Ropa Brent przebiła we wtorek szczyt z 2021 r. na poziomie 86,50 USD za baryłkę i znalazła się na najwyższym poziomie od października 2014 roku. Ed Morse, szef rynku towarowego w Citigroup oraz analitycy z Danske Banku przestawili swoje opinie na temat perspektyw dla rynku ropy Brent na lata 2022 i 2023.

Cena ropy nafowej Brent spadnie w 2022 r. – Citibank

Myślę, że przechodzimy do okresu, w którym zobaczymy, zaczynając nie później niż w drugim kwartale, że zapasy ropy zaczynają rosnąć na całym świecie w przyspieszonym tempie. Uważamy więc, że będzie to rok, w którym ceny czarnego złota raczej spadną niż wzrosną – napisano w raporcie.Zdaniem Ed Morse’a, ropa Brent spadnie ze średnio ponad 75 dolarów za baryłkę w ubiegłym kwartale do 60-65 dolarów w czwartym kwartale bieżącego roku.

Ropa Brent wyniesie średnio 75 brk w 2022 i 80 USD/brk w 2023 – Danske Bank

Ceny ropy poszybowały w górę wraz z resztą branży energetycznej, a w szerszym ujęciu – z szeroką przestrzenią surowcową. Według strategów z Danske Banku, jastrzębie banki centralne będą obciążać ceny ropy. W związku z tym nadal prognozują, że cena Brent wyniesie średnio 75 USD przez cały 2022 rok.

Popyt może zbliżać się do szczytu, ponieważ banki centralne prawdopodobnie rozważają zacieśnienie polityki pieniężnej w tym i przyszłym roku. Ceny ropy są powyżej naszej prognozy na ten rok, ale uważamy, że jest to tymczasowe. Większa podaż z OPEC+ i odbicie USD powinny ponownie obniżyć ceny czarnego złota – wskazano w raporcie.

Nie zmieniamy naszych prognoz. Spodziewamy się, że Brent wyniesie średnio 75 dolarów za baryłkę w 2022 roku i 80 dolarów za baryłkę w 2023 roku – podsumowano.

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: średni kurs korony norweskiej | lotos gpw | płatność blik co to | forex brokerzy | bitcoin kurs forum | notowania ccc | orange gpw |

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here