Naga Markets 

Cena ropy skoczyła w górę i jest obecnie najwyżej od blisko czterech lat. Obawy dotyczącego spowolnienia amerykańskiego wydobycia zostały wzmocnione przez utratę podaży za strony Iranu oraz Wenezueli. W poniedziałek kontrakty na ropę WTI podrożały o 2,8%. W ostatni weekend miała miejsce rozmowa Donalda Trumpa z saudyjskim królem w sprawie utrzymania produkcji ropy naftowej na obecnych poziomach.

Czy Trump zaingeruje w rynek ropy?

Właśnie weszła w życie ostatnia faza sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran. Importerzy nie mogą teraz kupować perskiej ropy. W sobotę Trump odbył rozmowę telefoniczną z królem Salmanem bin Abdulazizem. Miało to miejsce kilka dni po tym, jak amerykański prezydent obwinił kraje OPEC o wzrost cen ropy.

Liderzy dyskutowali na temat prób utrzymania podaży na obecnym poziomie w celu zapewnienia stabilności rynku ropy oraz wzrostu globalnej gospodarki. Rozmawiali także na temat szczegółów partnerstwa strategicznego między USA a Arabią Saudyjską.

Inwestorzy surowcowi czekają teraz na oznaki jakichkolwiek działań Trumpa wymierzonych w kraje należące do OPEC. Ciekawie może również dziać się w czwartek, gdy Khalid Al.-Falih – saudyjski minister ropy naftowej – wystąpi podczas wizyty w Rosji.

Faza byczego rynku

Spadek podaży sprawił, że cena ropy WTI od piątku zwiększyła się o ponad 3 dolary i obecnie znajduje się na poziomie 75,50 USD za baryłkę. Ostatni raz była tak wysoko 25 listopada 2014 roku. Wielu analityków przewiduje, że wzrosty mogą sięgnąć nawet 100 USD za baryłkę, o ile nie zostanie rozwiązany problem podaży.

Ropa dynamicznie drożeje w ostatnich dniach

 „Sytuacja podaży wygląda bardzo delikatnie” – powiedział Norbert Ruecker, szef działu surowców w Julius Baer Group. Z drugiej strony, nawet w przypadku problemów z zapewnieniem wystarczających dostaw surowca, eskalacja napięcia handlowego między Chinami a USA może być katalizatorem spadku cen ropy naftowej.

Kontrakty grudniowe na ropę Brent również podrożały podczas poniedziałkowej sesji. Cena wzrosła o 2,25 USD do poziomu 84,98 USD za baryłkę na giełdzie w Londynie. Ostatni raz tak wysoko znajdowała się na początku listopada 2014 roku.

Brent nie był tak drogi od 3 listopada 2014 roku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here