Naga MarketsNotowania ropy naftowej Brent zwyżkowały o ponad 2%, zaś ceny amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI wzrosły aż o ponad 4%. Tym samym, notowania ropy naftowej nadrobiły straty, których doświadczyły pod koniec ubiegłego tygodnia.

Ropa naftowa w górę. Brent i WTI silne słabością dolara

Impulsem do zwyżek notowań ropy naftowej podczas wczorajszej sesji okazały się informacje, które napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. Firmy wydobywcze, funkcjonujące w Teksasie, zaczęły bowiem podawać konkretne wyliczenia dotyczące wpływu mrozów w tym stanie na lokalną – a tym samym na globalną – produkcję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Teksas jest najważniejszym stanem produkującym ropę naftową w USA, odpowiadającym za wydobycie około 5 mln baryłek dziennie – czyli około 5% globalnej produkcji. Niedawne mrozy uderzyły co najmniej przejściowo w producentów odpowiadających za produkcję 2-4 mln baryłek ropy dziennie. Obecnie wydobycie ropy naftowej w rejonie Permian Basin – czyli w najważniejszym rejonie wydobycia ropy z łupków w USA – jest o 35% niższe niż przed uderzeniem mrozów. Spadło ono poniżej 3 mln baryłek po raz pierwszy od 2018 roku.

O ile działanie niektórych punktów wydobycia prawdopodobnie uda się przywrócić szybko, to w przypadku około 2 mln baryłek przywracanie może potrwać co najmniej dwa tygodnie. Co więcej, niektóre wiertnie mogą w ogóle pozostać zamknięte na dobre ze względu na wysokie koszty ich ponownego uruchomienia.

Notowania ropy naftowej brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here