Naga MarketsWydowbywanie ropyKontrakty terminowe na ropę naftową typu West Texas Intermediate (WTI) nadal pozostają na bardzo wysokich poziomach, przekraczających 80 dolarów za baryłkę. Dzieje się tak, ponieważ kryzys energetyczny w Europie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, pogłębia się. Tymczasem ostrożność w dalszym postępowaniu sojuszu OPEC oraz OPEC+ w przywracaniu podaży zwiększa presję na wzrost cen.

  • Ceny ropy naftowej nadal utrzymują się na wysokich poziomach
  • Ropa typu West Texas Intermediate (WTI) powyżej 80 dolarów za baryłkę
  • Analitycy z Wall Street podnoszą swoje prognozy względem dalszego wzrostu cen
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ceny ropy nadal utrzymują się wysoko

We wtorek kontrakty terminowe na ropę naftową WTI utrzymują się nadal powyżej zakresu 80 dolarów za baryłkę, ponieważ kryzys energetyczny w Europie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, pogłębia się. Rynki ropy gwałtownie się rosną w okresie poprzedzającym zimę, ponieważ niedobory gazu ziemnego i węgla zwiększają popyt na alternatywne paliwa do produkcji energii, takie jak olej napędowy i olej opałowy. Ostrożność sojuszu OPEC+ w przywracaniu podaży zwiększa presję na wzrost cen.Według doniesień medialnych, rząd Unii Europejskiej prowadzi rozmowy w sprawie zakupu awaryjnych rezerw gazu z Rosji jako bloku, w celu powstrzymania rekordowych podwyżek cen paliw. Komisja Europejska ma opublikować w środę swój „zestaw narzędzi” dla rządów narodowych, który ma pomóc w ograniczeniu wpływu presji na ceny gazu. Słowa te były nawiązaniem do przemówienia prezydenta Rosji, Władimira Putina, który powiedział w ubiegłym tygodniu, że polityka Unii Europejskiej preferująca krótkoterminowe kontrakty z dostawcami i zależność od giełd gazu jest błędem i że jego kraj może pomóc ustabilizować rynek.

wykres Kurs ropy naftowej H1 12.10.2021
Kurs ropy naftowej H1 12.10.2021

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Występując na rządowym forum poświęconym rozwojowi energetyki, Putin oświadczył, że Rosja „zawsze była i jest niezawodnym dostawcą gazu dla konsumentów na całym świecie – zarówno w Azji, jak i w Europie”, a Gazprom może w tym roku rekordowo eksportować gaz do Europy, dostarczając do tego regionu już w 2021 roku o 15% więcej niż w roku ubiegłym.

Wobec tego wszystkiego, analitycy Citi podnoszą swoją prognozę dla ropy Brent do 85 dolarów na czwarty kwartał, tłumacząc, że analitycy widza nawet wyższe rejony – ok. 90 dolarów za baryłkę co jest wynikiem m.in. substytucji gazu ropą naftową tej zimy. Tymczasem według analityka Commonwealth Bank of Australia, OPEC+ prawdopodobnie będzie miał trudności z zaspokojeniem wzrostu popytu do końca roku, czego oczywistym następstwem będą wzrosty surowca.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here