Naga MarketsRopa naftowa ma potanieć w ciągu 3 miesięcy zdaniem Goldman SachsCena ropy naftowej WTI w poniedziałek opada poniżej granicy 52 dol. za baryłkę, a zapowiedzi prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena, dotyczące większego pakietu stymulacji fiskalnej okazały się niewystarczające, by powstrzymać przecenę surowca. Spadku notowań można doszukiwać się natomiast w umocnieniu dolara.

  • Goldman Sachs przedstawił swoje nowe prognozy dotyczące ceny ropy na 3, 6 oraz 12 miesięcy
  • 2020 rok przyniósł spadek ceny ropy o ponad 20%
  • Od początku 2021 roku notowania odbiły jednak w górę o 6,5%

Ropa WTI poniżej 52 dol. bbl w poniedziałek rano

Notowania ropy naftowej wzrosły w piątek wieczorem, po tym jak Joe Biden zaprezentował swoje wstępne plany zwiększenia stymulacji fiskalnej związanej z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Dodatkowe środki miałyby trafić do amerykańskich rodzin, a to mogłoby mieć bezpośrednie przełożenie na większą konsumpcję i w rezultacie większe zużycie przez Amerykanów.

Te artykuły również Cię zainteresują
W poniedziałek, ropa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie NYMEX tanieje natomiast o 0,82% do 51,80 dol. za baryłkę. Jednak spoglądając na zachowanie kursu surowca od początku tego roku, to w zaledwie kilka sesji zyskał on ponad 6,5%.

Ropa naftowa ma potanieć w ciągu 3 miesięcy zdaniem Goldman Sachs
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem ropa Brent notowana na europejskiej ICE tanieje o niemal 2% do 55,14 dol. bbl.

Ropa naftowa ma potanieć w ciągu 3 miesięcy zdaniem Goldman Sachs
Notowania ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Zwykle, ruchy cenowe ropy WTI oraz Brent są skorelowane, jednak względnie silniejszy spadek europejskiego surowca wywołany jest istotniejszym wpływem decyzji Arabii Saudyjskiej dotyczącej polityki energetycznej na europejskiej rynki towarowe.

Zobacz również: Cena złota na miesięcznych minimach. Dochodowość obligacji USA nadal wzrasta

Książe Muhammad ibn Salman zaprezentował w niedzielę długoterminowe zamiary kraju według których ropa naftowa stopniowo tracić będzie na znaczeniu. W planach jest między innymi stworzenie nowego zeroemisyjnego miasta Neom. Będzie to olbrzymi projekt zakładający stworzenie strefy ekonomicznej wartej 500 mld dol., a jej głównym celem będzie dywersyfikacja gospodarki obecnie największego eksportera ropy.

Jednocześnie, wsparciem dla cen ropy były zapowiedzi Saudów dotyczące dobrowolnego obniżenia podaży ropy o 1 mln baryłek dziennie w lutym oraz marcu jako rozszerzenie obecnych ograniczeń stosowanych przez OPEC+.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Chiny wprowadziły lockdown w prowincji Hebei, w której mieszka 11 mln ludzi, po tym jak zanotowano tam nagły wzrost przypadków COVID-19. Był to największy dzienny wzrost liczby zachorowań od 5 miesięcy. Wciąż, w większości państw zachodnioeuropejskich trwają okresy wzmożonych restrykcji. Ma to przełożenie na znaczny spadek mobilności i w rezultacie obniżenie popytu na ropę naftową.

Goldman Sachs przedstawił swoje zaktualizowane prognozy dotyczące ceny ropy naftowej WTI w tym roku. Zdaniem banku, cena docelowa na kolejne 3 miesiące to zaledwie 45 dol. za baryłkę, co oznacza potencjalny trend spadkowy notowań do końca marca. Za 6 miesięcy cena ma jednak wynieść już 49 dol. za baryłkę. Natomiast, ropa WTI zakończy rok na poziomie 61 dol. bbl.

Naszą prognozę dotyczącą cen ropy w 2021 roku zobaczą państwo pod tym odnośnikiem.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here