Naga MarketsRopa naftowa koryguje 2. dzień z rzędu. Brent i WTI delikatnie w góręPo dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w piątek, ceny tego surowca wyhamowały zniżkę i rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek. Na razie jednak dynamika wzrostów jest relatywnie niewielka w porównaniu do skali piątkowych spadków. Cena ropy WTI na razie dotarła do okolic 52,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły ponad poziom 55 USD za baryłkę.

Optymizm na rynku ropy naftowej, widoczny jeszcze w pierwszych dniach bieżącego roku, na razie delikatnie przygasł

Jednak jeszcze w poprzednim tygodniu chętnych do zakupu ropy naftowej nie brakowało. Wczorajsze dane CFTC pokazały, że w ubiegłym tygodniu fundusze zawierały licznie długie pozycje na rynku ropy naftowej i produktów ropopochodnych ze względu na nadzieje związane z działaniami OPEC+, a w szczególności Arabii Saudyjskiej, która dobrowolnie, znacząco ograniczyła wydobycie tego surowca w najbliższych miesiącach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie długie pozycje funduszy na rynkach paliw znajdują się łącznie na poziomie 805 mln baryłek, czyli znacząco wyższym niż na początku listopada ub.r. (356 mln baryłek), tuż przed ogłoszeniem optymistycznych informacji na temat skuteczności szczepionek na koronawirusa. Wciąż są to jednak niższe poziomy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (970 mln baryłek).

Co prawda cięcie produkcji ropy naftowej przez OPEC+ nadal pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej, a zapowiedzi ogromnego programu stymulacyjnego w USA rozbudzają nadzieje na większy popyt. Nadal jednak głównym problemem jest pandemia, bowiem utrzymujące się lockdowny obniżają zapotrzebowanie na paliwa, a nowe mutacje koronawirusa tworzą ryzyko możliwego przedłużania się restrykcji i rozczarowująco powolnego powrotu globalnej gospodarki do stanu sprzed pandemii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here