Naga Markets

Ropa naftowa jest niedowartościowana- oceniają analitycy Goldman SachsNad notowaniami ropy naftowej pojawia się coraz więcej niepewności. Z jednej strony cały czas, możemy mówić o niedoborach surowca, spowodowanych embargiem na rosyjską ropę. Jednak z drugiej strony w wielu krajach, zaczynamy obserwować spowolnienie gospodarcze, które może przerodzić się w recesję.

  • Notowania ropy WTI znajdują się poniżej 100 dolarów za baryłkę
  • Inwestorzy obawiają się recesji i mocnego dolara
  • Analitycy Goldman Sachs uważają, że ropa naftowa jest w tym momencie niedowartościowana
  • W artykule również: Dolar pozostaje silny, a notowania indeksu dolara zaczynają przypominać parabolę
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa naftowa w obliczu nadchodzącej recesji i problemów z podażą

Niebagatelny wpływ na cenę, ropy ma również kurs dolara, w którym to wyceniana jest ropa. Wzrost wartości dolara sprawia, że ropa staje się realnie droższa dla większości importerów. Z wykresu cen ropy możemy wyraźnie wyczytać, że inwestorzy w ostatnim czasie bardziej skupili swoją uwagę na aprecjacji dolara, oraz na obawach o recesję. Otwarte pozostaje pytanie jak wygląda kwestia podaży surowca.Ceny ropy spadły poniżej 100 dolarów za baryłkę, po kolejnej dużej wyprzedaży. Ruch ten nie odzwierciedla jednak zmian w prawdziwych fundamentach rynku, zarówno jeśli chodzi o wyższą podaż, jak i słabszy popyt. Biorąc pod uwagę utrzymujące się duże ryzyko potencjalnych wstrząsów w Rosji, Arabii Saudyjskiej/ZEA, Europie i gospodarce światowej, w związku z tym poddajemy rewizji nasze prognozy dotyczące podaży i popytu w drugiej połowie 2022 i 2023 r. Nasze wnioski są takie, że w obecnej sytuacji, godziwa wartość ropy Brent wynosi 110-120 dolarów za baryłkę – wskazali analitycy Goldman Sachs.

Notowania ropy Brent, Źródło: TradingView
Notowania ropy Brent, Źródło: TradingView

– Nowa prognoza oznacza spadek w porównaniu z naszymi wcześniejszymi predykcjami na poziomie 125-135 dolarów za baryłkę. Jednak dalej prognozy są  powyżej kontraktów rynkowych forward przy poziomie 100 dolarów. Jedynie nasz najgorszy scenariusz  sugeruje godziwą wartość ropy Brent przy poziomie 90-105 dolarów za baryłkę – dodali.

W CFD na surowce możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA SUROWCE

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Notowania Ropy Brent, podobnie jak ropy WTI, znajdują się przy technicznym poziomie wsparcia wyznaczonego przy poziomach kolejno 97 i 92 dolary. W tym tygodniu mogliśmy doświadczyć testu tych wsparć, co sprowadziło notowania surowca na poziomy nie widziane od wybuchy wojny na Ukrainie. Ostatecznie jednak oba instrumenty, zakończyły tydzień nad wspomnianym wsparciem. W sytuacji pogłębienia przeceny, spadki mogą sięgnąć poziomów 84 dla WTI i 87 dolarów dla ropy Brent. W przypadku byczego scenariusza dla ropy WTI najbliższym oporem, będzie poziom 100-103 dolary, natomiast na ropie Brent poziom 106-108 dolarów.

NED
Notowania ropy WTI, Źródło: TradingView
Notowania ropy WTI, Źródło: TradingView

OPEC opublikował swój najnowszy raport, w którym zawarł prognozy na 2023 roku. Kartel prognozuje, że popyt na ropę wzrośnie o 2,7 mln baryłek/dziennie. Wpływ na to będą miały przede wszystkim wychodzące z lockdown-u Chiny. Grupa oczekuje jednak, że podaż ropy spoza OPEC wzrośnie o 1,7 mln baryłek/dziennie. Aby zbilansować rynek światowy w przyszłym roku, OPEC musiałby produkować średnio 30,1 mln baryłek każdego dnia, czyli o około 1,4 mln więcej.

Biorąc pod uwagę, że OPEC od miesięcy z trudem osiąga swój cel produkcyjny, oraz obawy przed nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym powodują, że grupa może nie być chętna do zwiększania produkcji. Będzie to w praktyce oznaczało dużą zmienność spowodowaną napływającymi danymi z gospodarki w nadchodzącym roku. Rosnący popyt przy stałej produkcji, będzie skutkował wzrostem cen ropy na rynkach. Natomiast recesja w gospodarce światowej sprawi, że wszystkie obecne prognozy staną się nieaktualne i na rynku zaistnieje nadpodaż, która spowoduje załamanie się cen surowca.

Odrębną kwestią pozostaje wizyta Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej, po której jak podaje agencja Reuters, książę Mohammed bin Salman ogłosił zwiększenie wydobycia ropy do 13 milionów baryłek dziennie, jednak ma to się stać do 2027 roku i wyczerpie to 100% mocy produkcyjnych tego kraju. Szczegóły tego planu nie są jeszcze znane, dlatego nie wiadomo w jakim zakresie ta informacja wpłynie na kształtowanie się ceny ropy. Jeżeli okaże się, że faktycznie zobaczymy w najbliższym czasie większą podaż z Arabii Saudyjskiej, doprowadzi to do spadku cen ropy.

Indeks dolara amerykańskiego (DXY), Źródło: TradingView
Indeks dolara amerykańskiego (DXY), Źródło: TradingView

Dolar pozostaje silny, a notowania indeksu dolara zaczynają przypominać parabolę. Ciężko jest prognozować moment zwrotu na tak rozgrzanym rynku, jednak z pewnością kiedyś on nastąpi. Szansy na zwrot warto wypatrywać w pojawiających się słabych danych z gospodarki, oraz w gołębich wypowiedziach amerykańskich bankierów centralnych. Ewentualna korekta, mogłaby sprowadzić indeks do poziomów 103 pkt. Z pewnością osłabienie dolara pozytywnie wpłynie na cały indeks surowców.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurocash notowania | kghm akcje wykres | santander kurs | polenergia gpw | pgn akcje | kantorowy kurs liry tureckiej | notowania kryptowalut |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here