Naga MarketsRopa naftowa i kakao - analiza techniczna walorów rynku towarowegoKwiecień na rynku kakao jest czasem przewagi strony popytowej. Bieżący tydzień również rozpoczął się od zwyżek na tym rynku – cena kakao w Stanach Zjednoczonych oscyluje dzisiaj w okolicach 2477 USD za tonę.

Prognozy deficytu na rynku kakao

Wczoraj kupującym na rynku kakao sprzyjała prognoza Rabobanku, zapowiadająca powrót deficytu. Według tej instytucji, w sezonie 2021/2022 na rynku kakao ma mieć miejsce deficyt w wysokości 8000 ton, wynikający ze zwiększonej konsumpcji kakao oraz gorszych warunków pogodowych do uprawy kakaowca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Takie prognozy oznaczają, że rynek kakao powróciłby do poziomu względnego zrównoważenia. 8 tysięcy ton nie jest bowiem relatywnie dużą liczbą, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że na bieżący sezon, 2020/2021, prognozowana jest nadwyżka wynosząca 123 tys. ton.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Ropa naftowa: Rozmowy komitetu technicznego OPEC+

Dzisiaj, czyli dzień wcześniej niż zapowiadano, rozpoczęły się rozmowy komitetu technicznego OPEC+. Komitet nie ma mocy decyzyjnej, jest jednak ciałem doradczym dla OPEC+ w kwestii dalszych ruchów dotyczących porozumienia naftowego.

Skąd taki pośpiech? Z pewnością sytuacja na rynku ropy naftowej na nowo się skomplikowała i pozostaje ona dynamiczna – głównie za sprawą rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa w Azji i Ameryce Południowej. Najbardziej niezmiennie martwi sytuacja w Indiach. Pomijając kwestie humanitarne, Indie są ważnym konsumentem i importerem ropy naftowej, więc dramatyczna sytuacja w tym kraju przekłada się na spadek popytu na ropę naftową.

Tymczasem OPEC+ już od początku maja planuje zwiększać produkcję ropy naftowej, co budzi pytania o powrót nadwyżki na ten rynek. Nie można całkowicie wykluczyć, że rozszerzony kartel jednak zdecyduje się na jakąś zmianę stanowiska. Ale nawet jeśli by ona nastąpiła, to nie od razu – zmiany od początku maja są już raczej przesądzone i jest bardzo mało prawdopodobne, że kraje OPEC+, zwłaszcza Rosja, będą chciały się z nich wycofać w ostatnim momencie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here