Naga MarketsRopa naftowa drożeje wraz z innymi surowcami energetycznymiSytuacja na rynku ropy naftowej zdawała się stabilizować, gdy światowy popyt i podaż miały się ze sobą zrównać, lecz OPEC+ zdecydował o wzroście produkcji o 400 000 baryłek dziennie, a świat zaczął zmagać się z wariantem delta.

Ropa naftowa odnotowuje wzrosty

Tymczasem na rynku surowców energetycznych panuje ogromna hossa. Drożeje węgiel, drożeje gaz ziemny (ponad 110 proc. od początku roku), więc i ropę naftową być może czeka podobny los, gdy spekulanci zechcą dołączyć się do energetycznego trendu. Ropa brent kosztowała w czwartek około 75,6 USD za baryłkę, utrzymując się na ponad 2-miesięcznym maksimum i przedłużając gwałtowne wzrosty z poprzedniego dnia, po tym, jak dane EIA i API pokazały większy niż oczekiwano spadek zapasów ropy w USA i perspektywę wzrostu popytu na ten surowiec.IEA podała we wtorek, że przyspieszenie wprowadzania szczepionek na świecie będzie nadal wspierać ceny ropy, podnosząc prognozę wzrostu globalnego popytu na ten surowiec w 2022 r. o 85 tys. bpd do 3,2 mln bpd. W międzyczasie firmy energetyczne z Zatoki Meksykańskiej w USA były w stanie szybko przywrócić obsługę rurociągów i energię elektryczną po przejściu huraganu Nicholas przez stan Teksas.

Rynek ropy zdaje się zmagać z podobnym problemem, jak rynek gazu, gdzie zapasy spadają poniżej historycznych średnich, wzmagając obawy przed niedoborem surowca w sezonie zimowym. Całkowite zapasy krajów OECD spadły o 50,3 mb w czerwcu i wyniosły 2 882 mb, 131,2 mb poniżej średniej z lat 2016-2020 i 66 mb poniżej średniej sprzed kryzysu 2015-19, wynika z danych EIA.

Wydaje się, że wzrost cen surowców energetycznych, w tym cen ropy, przed sezonem zimowym może prowadzić do zdecydowanej inflacji w kosztach ogrzewania i utrzymania domu. Tymczasem złoto, które jest często określane jako zabezpieczenie przed inflacją, spadło poniżej 1800 USD za uncję. Złoto spadło w czwartek, będąc w okolicach 1790 USD za uncję, ponieważ inwestorzy wydają się wciąż oczekiwać na sygnał w sprawie harmonogramu wycofywania się Rezerwy Federalnej z ogromnych bodźców stymulujących amerykańską gospodarkę.

W przyszłym tygodniu odbędzie się dwudniowe posiedzenie FOMC, na którym można oczekiwać wskazówek co do terminu rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów. W ostatnich danych produkcja przemysłowa w USA wzrosła zgodnie z prognozami. Ceny importu spadły po raz pierwszy od 10 miesięcy, a indeks produkcji przemysłowej New York Empire State wzrósł bardziej niż oczekiwano. Inwestorzy oczekują teraz na publikację danych o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA w dalszej części dnia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: intercars kurs | bitcoin kurs forum | intercars akcje notowania | kurs pge | azoty akcje notowania | comarch kurs akcji | benefit akcje opinie |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here