Naga MarketsRopa naftowa drożeje pomimo decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy od majaCena ropy naftowej WTI wzrosła w środę powyżej 63 dol. za baryłkę, po tym jak przedstawiciele OPEC+ zgodzili się na podtrzymanie wcześniejszych planów zwiększenia wydobycia ropy wraz z początkiem maja. Ich zdaniem, nasilenie pandemii w Indiach nie będzie miało istotnego wpływu na globalny popyt na paliwa w nadchodzących miesiącach.

  • Bank of America oraz Goldman Sachs przedstawili nowe prognozy dla cen ropy na kolejne lata
  • Surowce ogółem mają podrożeć o 13,5% w kolejnych 6 miesiącach zdaniem Goldman Sachs

Cena ropy w górę pomimo zwiększenia podaży przez OPEC+

Cena ropy naftowej WTI w środę wzrosła rano o 0,37% do 63,18 dol. za baryłkę po wtorkowej sesji, która przyniosła z kolei zwyżkę o 1,66%.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Ropa naftowa drożeje pomimo decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy od maja
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent również drożeje, ale nieco skromniej: o 0,15% do 66,72 dol. za baryłkę.

Ropa naftowa drożeje pomimo decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy od maja
Notowania ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Kurs ropy naftowej we wtorek wzrasta pomimo decyzji OPEC+ o zwiększeniu wydobycia surowca począwszy od 1 maja, zgodnie z pierwotnymi założeniami. W ostatnich tygodniach, z uwagi na nasilenie pandemii oraz niespodziewanie długie obowiązywanie obostrzeń w wielu krajach, rynek w pewnej mierze oczekiwał jakiegoś ruchu ze strony OPEC+.

Jednak przedstawiciele grupy stwierdzili, że wpływ kryzysu w Indiach nie wpłynie znacząco na popyt na ropę, nawet biorąc pod uwagę fakt, że ludność tego kraju stanowi 17% populacji świata, a liczba dziennych zachorowań przekroczył 300 tys. osób.

Zobacz również: Elon Musk na Twitterze: “Nie sprzedałem jeszcze żadnego mojego bitcoina

Z uwagi na umiarkowane zwiększenie produkcji poza OPEC+ oraz widząc ostrożnie nastawiony OPEC+, spodziewamy się, że na rynku ropy podaż surowca będzie za niska o 1,5 mln baryłek dziennie w tym roku oraz oczekujemy, że ropa Brent dobije do 75 dol. za baryłkę w drugiej połowie roku. – stwierdził analityk UBS GWM, Giovanni Staunovo.

Dwie duże instytucje przedstawiły swoje uaktualnione przewidywania co do ceny ropy naftowej w kolejnych miesiącach. Zdaniem Bank of America, średnia cena za baryłkę ropy WTI w 2021 roku wyniesie 60 dol., a za baryłkę Brent 63 dol.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Nasze prognozy przewidują deficyt 1,3 mln baryłek dziennie w 2021 r. oraz 170 tys. baryłek dziennie w 2022 r. – stwierdzili analitycy BofA. – Spodziewamy się, że globalny popyt na ropę odbije o 6 mln baryłek dziennie w ujęciu rocznym w 2021 r., po tym jak spadł o 8,7 mln baryłek dziennie w 2020 r.

W latach 2021-2023 prognozujemy wzrost popytu o ponad 9 mln baryłek dziennie. To największe tempo wzrostu od lat 70. XX wieku. – dodali.

Goldman Sachs jest znacznie bardziej optymistycznie nastawiony. Zdaniem analityków Goldmana, ropa może osiągnąć nawet 80 dol. za baryłkę, a globalne jej zużycie może zwiększyć się o 5,2 mln baryłek dziennie przez kolejne 6 miesięcy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here