Naga MarketsRopa naftowa - cyberatak na Colonial Pipeline nie sprzyja wzrostom cen surowcaSytuacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej. Wynika to z faktu, że w miniony piątek doszło do cyberataku na największego operatora rurociągów z paliwami w USA, co doprowadziło do wstrzymania dostaw paliw do północno-wschodniej części kraju.

Rynek ropy: sytuacja po cyberataku w dużej mierze opanowana

Colonial Pipeline to jeden z największych rurociągów z paliwami w USA, odpowiadający za transport około 2,5 mln baryłek paliw dziennie. Wstrzymanie jego operacji nawet na kilka dni oznacza więc problemy z dostępnością paliw na wschodnim wybrzeżu USA – chodzi tu zarówno o benzynę, jak i np. o paliwo lotnicze. Z tej przyczyny, na początku bieżącego tygodnia ceny paliw, jak również notowania ropy naftowej, ruszyły w górę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak wiele wskazuje na to, że sytuacja jest w dużej mierze opanowana, przynajmniej na ten moment. Spółka Colonial Pipeline podtrzymuje stanowisko, że do końca bieżącego tygodnia będzie stopniowo przywracać działanie swojej sieci rurociągów, więc łącznie przestój wyniesie około tygodnia. Te deklaracje wprowadziły na rynek paliw więcej spokoju i przewidywalności, doprowadzając dzisiaj do presji na spadek notowań ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Warto jednak wspomnieć, że sam przestój fundamentalnie wcale nie sprzyja wzrostom cen ropy (mimo że pierwsza reakcja inwestorów przyczyniła się do ich zwyżki). Wstrzymanie działania kluczowego rurociągu z paliwami już teraz bowiem doprowadziło do ograniczenia działania niektórych rafinerii w Teksasie – a więc także mniejszego zapotrzebowania na ropę ze strony rafinerii.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator gpw | kurs dolara | kurs eur | gpw pgnig | kur dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here