Naga MarketsCena ropy ponownie spadnie w tle słabego popytu i niestabilnej podażyZdaniem ekspertów z Morgan Stanley ceny ropy naftowej szybko wzrosły do ​​poziomów, które znacząco zwiększają ryzyko powrotu do spadków. Podkreślają, iż globalny popyt na surowiec jest niestabilny, podczas gdy cena czarnego złota osiągnęła najwyższy poziom od trzech miesięcy. Ropa WTI wzrasta sześć tygodni z rzędu odbijając od historycznych minimów. W nowym tygodniu kurs oscyluje w okolicach 40 USD/brk. W przypadku ropy Brent cena wynosi około 43 USD/brk.

  • Kurs ropy WTI i Brent otwiera się luką wzrostową w nowym tygodniu
  • Marże rafineryjne pozostają historycznie niskie
  • Wzrostem cen przywróci wydobycie łupków w USA

Morgan Stanley: Ryzyko spadku cen ropy w obliczu słabego ożywienia popytu

Kurs ropy naftowej otworzył się wzrostową luką w poniedziałek po tym, jak główni producenci OPEC+ zgodzili się przedłużyć porozumienie w sprawie przedłużenia rekordowych cięć produkcji do końca lipca, podczas gdy import ropy naftowej w Chinach osiągnął w maju rekordowy poziom.

Podstawowy scenariusz analityków przewiduje, że rynki ropy będą stopniowo niedostatecznie zaopatrywane w ropę naftową w drugiej połowie tego roku, a jej zapasy zmniejszą się w czwartym kwartale i pierwszym kwartale przyszłego roku.

spadająca cena ropy

Jednak w notatce bankowej dodano, że ostatni rajd cen „wydaje się być głównie kierowany oczekiwaniami mniejszej podaży, a nie większego popytu. Obawiamy się, jak finansowo mogą wypaść rafinerie na tym tle w dłuższym terminie”.

Marże rafineryjne są historycznie niskie, a zapasy produktów naftowych pozostają wyższe w porównaniu do zapasów ropy naftowej, co sugeruje, że ożywienie globalnego popytu jest stosunkowo niewielkie.

Eksperci Morgan Stanley wskazali również, że konsumpcja nie wróci całkowicie do poziomu sprzed koronawirusa do końca 2021 r., dodając, że zapasy są wyjątkowo wysokie po wzrostach w kwietniu.

Kurs ropy naftowej WTI dobija do 40 USD/brk.

Zdaniem analityków wraz ze wzrostem cen wzrośnie również wydobycie łupków w USA, jeśli ropa WTI przekroczy na stałe poziom 40 USD/brk. Bank dostrzega również ryzyko zgodności dalszych działań OPEC związanych z cięciami produkcji, które doprowadziły do ​​niezwykle wysokiego poziomu wolnych mocy produkcyjnych.

Kiedy cięcia zostaną ostatecznie zniesione, produkcja może gwałtownie wzrosnąć, co pociągnie za sobą spadek cen – podsumowano.

Kurs otworzył się ponad 1,5 procentową luką wzrostową dobijając tym samym do okrągłego poziomu 40 USD/brk. Jest to nie tylko istotny poziom techniczny, ale również próg rentowności dla wielu rafinerii na całym świecie.

Kurs ropy WTI na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here