Naga MarketsRopa naftowa: Cena WTI nie utrzymała poziomu 46 USD, a Brent nie dotarła do 50 USD za baryłkęNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki. Cena ropy WTI nie zdołała na dłużej utrzymać się powyżej poziomu 46 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie dotarła do ważnego psychologicznego oporu na poziomie 50 USD za baryłkę (aczkolwiek w piątek była już bardzo blisko) i zamiast tego spadła do okolic 48 USD za baryłkę.

Ropa naftowa w dół na początku tygodnia

Taki rozwój sytuacji na rynku ropy naftowej nie dziwi, zważywszy że pojawiają się na nim nadal te same problemy. Kartel OPEC+ w poprzednim tygodniu nie zaskoczył swoją decyzją o styczniowym delikatnym podwyższeniu limitów produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego, a podczas spotkania sygnatariuszy pojawiło się wiele punktów spornych. W rezultacie, już za kilka tygodni konieczne będą kolejne rozmowy OPEC+ oraz podjęcie decyzji co do następnych miesięcy. Według nieoficjalnych informacji, prawdopodobnie kolejne spotkanie OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego odbędzie się 4 stycznia 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
A w międzyczasie na rynku ropy naftowej dają o sobie znać dotychczasowe wyzwania, związane z pandemią. Co prawda kwestia wprowadzenia szczepionki do powszechnego użytku cały czas postępuje, ale jednocześnie liczba zakażeń pozostaje duża, co tym bardziej rzuca się w oczy w okresie okołoświątecznym, kojarzonym z rodzinnymi wyjazdami i spotkaniami. Na nowe obostrzenia zdecydował się stan Kalifornia, który nakazał zamknięcie sklepów oraz pozostanie ludności w domach, zaś przedłużenie lockdownów lub wprowadzenie kolejnych restrykcji rozważają również inne stany i kraje.

Brak tak dużej liczby świątecznych i zimowych wyjazdów jak dotychczas z pewnością będzie miał negatywne przełożenie na popyt na ropę naftową. Szczepionka daje nadzieje na rozpoczęcie stopniowego powrotu do normalności, ale ten proces będzie trwał jeszcze zapewne przez wiele tygodni. O ile OPEC+ nie zapewni impulsu do wzrostu cen ropy naftowej, możemy widzieć na tym rynku delikatną korektę lub konsolidację notowań.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here