Naga MarketsRopa naftowa Brent znów po 70 USD za baryłkęW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej na nowo zagościł optymizm. Wczoraj był on przytłumiony ze względu na brak sesji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jednak już dzisiaj widać go wyraźniej.

Ropa naftowa Brent znów rośnie

Notowania ropy Brent po raz kolejny przebiły poziom 70 USD za baryłkę, co oznacza, że poruszają się na najwyższych poziomach od sesji 8 marca br. Jednocześnie, samo przekroczenie tej psychologicznej bariery ma pozytywny wydźwięk. W górę pną się również notowania ropy naftowej WTI, które poruszają się w rejonie 68 USD za baryłkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najważniejszym czynnikiem, wpływającym obecnie pozytywnie na notowania ropy naftowej, są oczekiwania związane ze wzrostem popytu na paliwa na świecie. Wczorajszy Memorial Day (Dzień Pamięci) wyznacza w Stanach Zjednoczonych oficjalny początek sezonu letnich wyjazdów, który oznacza wzrost sezonowego popytu na paliwa.

Zniesienie wielu restrykcji pandemicznych w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie jest czynnikiem, który może faktycznie podbić popyt na ropę naftową. Takie oczekiwania ma zresztą OPEC+. Rozszerzony kartel już dzisiaj spotyka się w celu rewizji porozumienia naftowego, jednak prawdopodobnie żadnych zmian w jego podejściu nie będzie. Kartel OPEC już wielokrotnie zaznaczał w ostatnich miesiącach, że mimo niełatwego startu bieżącego roku na rynku ropy naftowej – i mimo utrzymującej się trudnej sytuacji pandemicznej w Azji – i tak oczekuje istotnego wzrostu popytu na ropę w bieżącym roku. OPEC prognozuje wręcz, że w drugiej połowie 2021 r. może nas czekać deficyt na rynku tego surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Dzisiaj inwestorzy będą więc wypatrywać informacji ze spotkania OPEC+. Co do innych danych z rynku ropy naftowej – tu warto podkreślić, że w tym tygodniu dane dotyczące zapasów ropy naftowej będą publikowane z opóźnieniem ze względu na wczorajszy Memorial Day. A więc raport Amerykańskiego Instytutu Paliw poznamy dopiero jutro, a nie tradycyjnie we wtorek. Natomiast raport Departamentu Energii pojawi się w czwartek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotego | akcje azoty | bitcoin przewidywania | bitcoin nowości | wig20 akcje | brokerzy ecn | notowania funta |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here