Naga MarketsRopa na dłużej poniżej 40 dol. za baryłkę? Podaż surowca rośnieCena ropy naftowej WTI w poniedziałek wybija z trzytygodniowych minimów i w trakcie porannej sesji zyskuje 2% drożejąc do poziomów tuż poniżej 38 dol. za baryłkę. Wśród rynkowych sentymentów wyróżnić można przede wszystkim sytuację związaną ze stanem zdrowia prezydenta Stanów Zjednoczonych, który kilka dni temu otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA przeszedł w zeszłym tygodniu pierwsze głosowanie w Izbie Reprezentantów, które zakończyło się sukcesem
  • Opiewa on na sumę 2,2 bln dol. i teraz zmierza do Senatu, gdzie Republikanie zapewne zatrzymają go żądając zmniejszenie kwoty
  • Arabia Saudyjska wyprodukowało we wrześniu 8,97 mln baryłek ropy dziennie względem 8,99 mln baryłek miesiąc wcześniej

Ropa WTI ponownie poniżej 38 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI w kontraktach terminowych notowanych na amerykańskiej NYMEX, w poniedziałek rano zyskuje 1,97% wzrastając do 37,78 dol. za baryłkę. Ta zwyżka w zdecydowany sposób przerywa silne spadki z czwartku i piątku z zeszłego tygodnia. Tylko w trakcie tych dwóch sesji, kurs ropy WTI stracił 7,9%.

Ropa na dłużej poniżej 40 dol. za baryłkę? Podaż surowca rośnie
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent notowana na europejskiej ICE w porannej poniedziałkowej sesji notuje wzrost o 1,48% do 39,85 dol. za baryłkę.

Ropa na dłużej poniżej 40 dol. za baryłkę? Podaż surowca rośnie
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kurs ropy Brent w piątek wybił zdecydowanie poniżej wsparcia wyznaczonego przed dwoma i trzema tygodniami na 39,40 dol. i w trakcie sesji zszedł znacznie niżej nawet do 38,79 dol. za baryłkę by ostatecznie tydzień zakończyć na 39,27 dol. bbl.

Zobacz również: Złoto ponownie poniżej 1900 dol. Stan zdrowia Trumpa pod znakiem zapytania

Trump zmaga się z COVID-19 na własnej skórze

Oczy całego świata zwrócone są na stan zdrowia Donalda Trumpa. W zeszłym tygodniu świat obiegła szokująca informacja o zarażeniu się koronawirusem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na wiek Trumpa (76 lat) znajduje się on w grupie ryzyka.

Ze strony lekarzy, którzy zajmują się prezydentem, płyną sprzeczne informacje. W związku z tym, w niedzielę Trump chciał udowodnić wszystkim, że czuje się dobrze. Najpierw opublikował nagranie, w którym podziękował sztabowi medycznemu oraz swoim wyborcom za wsparcie. Następnie, udał się na przejazd czarnym opancerzonym SUVem, by pozdrowić zgromadzony w Waszyngtonie tłum fanów.

 

– Wydaje się, że stan zdrowia Trumpa nie miał dużego wpływu na rynki. Niepewność rynkowa będzie trwać dopóki nie będzie deklaracji co do formy prezydenta USA. – stwierdził Howie Lee, ekonomista w OCBC.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ropa naftowa: Libia zwiększa podaż

 

Tymczasem, zagrożeniem dla obecnych poziomów wycen ropy naftowej jest zwiększająca się podaż surowca na rynki. Przyczynia się do tego Libia, która stopniowo zwiększa wydobycie oraz eksport. Dzienna produkcja ropy w tym kraju wzrosła do 295 tys. baryłek, a czynne są już porty Hariga, Brega oraz Zueitina. Nie jest to jednak limit zdolności produkcyjnych, i ta wzrośnie jeszcze w kolejnych tygodniach.

– Powrót libijskiej produkcji niszczy ten bardzo niewielki deficyt ropy, na który rynek bardzo liczył. – zaznaczył Howie Lee z OCBC.

 

– Pojawiają się rosnące obawy co do odbudowy popytu na ropę. WTI zapewne zostanie poniżej 40 dol., jeśli OPEC+ nie zwiększy redukcji wydobycia – stwierdził Jun Inoue, ekonomista w Research Institute w Tokio.

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here