Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejRopa naftowa zakończyła piątek spadkiem, zmniejszając tygodniowy wzrost, gdy obawa przed słabością popytu spowodowaną odrodzeniem koronawirusa przerosła pozytywny wpływ silnych danych gospodarczych w USA. Ropa WTI zakończyła miniony tydzień w okolicach 40 USD za baryłkę.

  • OPEC+ spotka się już 15 lipca
  • COVID-19 nadal rośnie w siłę w niektórych stanach USA, szkodząc popytowi
  • Ropa WTI traciła w piątek, lecz nadrabia straty na początku nowego tygodnia

Rynek ropy wspierany przez cięcia OPEC+, a obciążony przez COVID-19

Według oficjalnych statystyk wirus nadal rozprzestrzenia się niezmiennie w USA, osłabiając perspektywy zapotrzebowania na energię. Ceny ropy wzrosły o 5,3% w ciągu zeszłego tygodnia, gdy dane pokazały rekordowe odbicie na amerykańskim rynku pracy na początku czerwca, a amerykańskie zapasy ropy zmniejszyły się najmocniej w tym roku. Badanie wykazało, że produkcja ropy OPEC spadła w ubiegłym miesiącu do najniższego poziomu od 1991 r.

Nastąpił gwałtowny wzrost popytu na produkty energetyczne, który miał miejsce od marca do końca maja. Od tego czasu tempo ożywienia spadło. Istnieje obawa, że ​​to opóźnienie może być sygnałem słabnącego popytu związanego ze wzrostem liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – powiedział Daniel Ghali, strateg ds. towarów w TD Securities.

Dodając do słabej prognozy dla popytu, chińskie zapasy ropy wzrosły w tym tygodniu do rekordowego poziomu po tym, jak największy na świecie importer ropy zaczął spore zakupy w zeszłym kwartale, gdy gospodarka silnie odbiła. Rosnące zapasy mogą wskazywać na spowolnienie zakupu w Państwie Środka.

Z drugiej strony perspektywa ta została zrównoważona zaangażowaniem sojuszu OPEC+ w redukcję produkcji, przy czym Rosja wykazuje prawie całkowitą zgodność ze swoimi celami.

Grupa nie podjęła jeszcze żadnej decyzji, czy przedłużyć pełną redukcję – która wynosi 9,6 miliona baryłek dziennie – do sierpnia – powiedział rosyjski minister energii Alexander Novak. Członkowie koalicji spotkają się 15 lipca.

Spadek produkcji ropy w USA utrzymuje się, ponieważ ilość działających platform spada od 16 tygodni docierając do minimum z 2009 roku, zgodnie z danymi Baker Hughes opublikowanymi w czwartek. Tymczasem Exxon Mobil Corp. odnotował bezprecedensową drugą stratę kwartalną z rzędu, gdy załamał się prawie każdy aspekt działalności amerykańskiego giganta energetycznego.

Ropa naftowa rozpoczyna tydzień do wzrostów

Notowania ropy naftowej typu WTI wzrastają w poniedziałek o 1,30 procent do godziny 9:00 ponownie zbliżając się do czerwcowego maksimum 41,61 USD i ważnego oporu 42,22 USD. Przebicie ich umożliwi dalszą aprecjację czarnego złota z celem na okrągły poziom 50 USD. Z drugiej strony lokalne wsparcie znajduje się w okolicach poziomu 34 USD i dopiero jego pokonanie wyhamuje presję popytu.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here