Naga MarketsHuczne zakończenie roku na ropie

Mocnym akcentem zakończyły ubiegły rok notowania ropy naftowej, osiągając w ostatnim jego tygodniu zwyżki na poziomie – dla gatunku Brent: +5,9 % (wzrost do 53,80 USD/bbl), a dla WTI: +6,7 % (wzrost do 45,11 USD/bbl). W rezultacie ujemne – ubiegłoroczne stopy zwrotu nieco się skurczyły, wynosząc ostatecznie – odpowiednio: –19,5 % oraz –24,8 %. Rynek ropy zdaje się odbijać od tzw. twardego dna, które zdaje się dla Brent oscylować wokół 50 dolarów, a dla WTI 42 dolarów za baryłkę. Warto równocześnie pamiętać, że średnie ceny dla obu tych gatunków (za miniony rok) znajdują się na poziomie o ok. 20 USD wyższym, a prognozy wiodących domów handlowych (tych np. z siedzibą w Szwajcarii) sytuują średni kurs ropy w 2019 w przedziale 65 – 70 USD/bbl. Pod którym, przynajmniej z obecnej perspektywy można się zapewne podpisać.

Złoto może kontynuować rajd

Niezła też końcówka ubiegłego roku, czyli taka jakiej na tych stronach oczekiwaliśmy, choć z nieco większym chyba jeszcze impetem, spowodowała, że złoto w obrocie elektronicznym zdołało zamknąć 2018 r. ze znakiem dodatnim: +0,1 %, i kursem: 1284,70 USD/oz. W notowaniach fixingowych rok 2018 r. pozostał ujemnym (tj.–0,9 %), a wartość uncji z ostatniej grudniowej sesji ustalona została na poziomie 1279,00 USD/oz. Średni natomiast londyńsko – fixingowy kurs kruszcu wzrósł w minionym roku z 1257,12 do 1268,40 USD/oz, czyli o +0,9 %. W sunie dla cen złota zeszły rok okazał się stagnacyjnym, gdyż jego ceny w zależności od przekroju oscylowały z amplitudą: +/–1 procent.

Nie brakuje opinii, iż w przypadku wolniejszego niż do niedawna jeszcze sądzono – tempa zacieśniania polityki monetarnej przez FED notowania ,,żółtego metalu” będą dalej zyskiwać. Oznaczałoby to więc kontynuację obecnego rajdu, w wyniku którego na przestrzeni 3 miesięcy złoto podrożało w handlu sieciowym o +7,8 %. Pod koniec ub. r. eksperci Goldman Sachs i Bank of America/Merrill Lynch poinformowali, że do końca 2019 r. spodziewają się docelowych cen dla kruszcu – wynoszących stosownie: 1325 – 1350 dolarów za uncję. Przyjmując za podstawę fixingowy kurs zamknięcia dla 2018 r. oznaczałoby to progresję od +3,6 % do +5,5 %. Trudno trochę oprzeć się refleksji, że kluczowe znaczenie będzie miał jednak sposób w jaki przeprowadzony zostanie (lub nie?) Brexit.

Zapotrzebowanie na matele nie maleje

Znacznie bardziej dynamicznie, i to w obie strony – działo się w minionym roku na rynku srebra (sieć:+0,8 %, fixing: –8,3 %), platyny (sieć: –14,6 %, fixing: –15,0 %) i palladu (sieć:+12,8 %, fixing:+20,1 %). Progresja cen tego ostatniego miała ścisły związek z trwającym ,,boomem katalizatorowym”, gdyż 70 % – 80 % zapotrzebowania na pallad pochodzi z przemysłu samochodowego. W skali świata ok. ¾ jego eksploatowanych złóż znajduje się na obszarze Rosji i Republiki Południowej Afryki, z geopolitycznego punktu widzenia więc dość trudnych.

Szerokiej przecenie uległ w 2018 r. segment metali przemysłowych. W najmniejszym stopniu dotyczy to jeszcze cyny (–1,8 %), ale pozostałe kategorie traciły już w wymiarze dwucyfrowym, tj.: aluminium (–17,9 %), cynk (–25,4 %), miedź (Nowy Jork: –20,2 %, Londyn: –16,8 %), nikiel (–12,8 %), ołów (–19,3 %). Rynek metali przemysłowych, a zwłaszcza miedzi zachowywał się gorzej od większości oczekiwań sprzed kilkunastu miesięcy. Stało się tak przede wszystkim za sprawą schodzenia światowej gospodarki z koniunkturalnego ,,piku”. Spory w tym udział w formie swoistego akceleratora miała w tym amerykańska ,,prewencyjna” wojna handlowa z Chinami.

Pszenica zrealizowała prognozę

Na rynku towarów rolno – spożywczych, o którym m.in. u progu 2018 r. pisaliśmy, że zboża i rośliny oleiste mogą zyskiwać, a mięso już niekoniecznie, stało się w dużej mierze tak jak tego oczekiwaliśmy. Zwyżki cen kontraktów na pszenicę (,,zwykła” +17,9 %, twarda/czerwona:+14,4 %), owies (+4,2 %) i rzepak (+4,8 %) miały zatem miejsce. ,,Pod kreską”, lecz nieznacznie znalazła się kukurydza (–0,3 %) oraz w dużo większym stopniu soja (fasolka: –6,9 %, mączka: –2,1%) oraz ryż (–12,9 %). Przy czym w odniesieniu do nich istotny wpływ na decyzje inwestorów odgrywał ,,komponent” chiński. Notabene miał on również swój udział w kształtowaniu się zeszłorocznych cen bawełny (–8,2 %). Z kolei w przypadku ,,mięsa czerwonego” zyskała wołowina (młode woły: +2,8 %, żywiec: +1,9 %), zaś wieprzowina już straciła na wartości i to sporo (tusze: –15,0 %).

Kakao królem zwyżek

Wśród tzw. softów nie zawiodło kakao. Zresztą nowojorskie notowania kontraktów zyskujące w 2018 r. aż +27,7 % okazały się jednocześnie najbardziej dochodową inwestycją towarową w trakcie minionych 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę również nie raz wspominane okoliczności zagrażające światowym uprawom kakao, można chyba oczekiwać, że stanie się ono trwałym (lub/i ,,doważanym”) powszechnie elementem długookresowych portfeli inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o kawę (Arabica: –19,3 %, Robusta: –11,2) i cukier (biały: –15,7 %, brązowy/trzcinowy: –20,6 %), ale w dużej mierze także mrożony koncentrat soku pomarańczowego, który z rocznym regres notowań rzędu: –8,1 %, jest sporym przynajmniej dla mnie negatywnym zaskoczeniem, warto się zastanowić czy w kontekście najbliższych kwartałów nie rozpatrywać tych kategorii przez pryzmat sytuacji społeczno – politycznej w Brazylii. Wiele mówić tu może już sam osobliwy przydomek rządzącego od wczoraj tym krajem prezydenta Jaira Bolsonaro, zwanego ,,Donaldem Trumpem – Kraju Kawy”.

Wojciech Szymon Kowalski, EFIX Dom Maklerski SAConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here