Naga MarketsHistoria z filmu Capitan Phillips ma już nikłe szanse na powtórzenie się w prawdziwym życiu. |źródło: www.derekwinnert.com
Historia z filmu Capitan Phillips ma już nikłe szanse na powtórzenie się w prawdziwym życiu. |źródło: www.derekwinnert.com

Poza łatwymi do przewidzenia zaletami taniej ropy, jak choćby tania benzyna na stacjach, czy tańszy transport, spadek cen tego surowca przyniósł również dość niecodzienne efekty. Mowa o znacznym spadku porwań statków przewożących ropę naftową z regionów ją eksportujących.


Piraci nie mają co robić

Piractwo to wciąż dochodowy biznes – przynajmniej był nim dopóki cena baryłki ropy nie spadła do 30 dolarów. Proceder ten został ukrócony również przez gwałtowniejsze reakcje rządów poszczególnych państw, na wodach których dochodziło do uprowadzeń załóg statków z nadzieją na okup.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze rok temu dość często spotykanym procederem było przejęcie kontroli nad statkiem przewożącym ropę, zastraszenie załogi, zniszczenie urządzeń śledzących ruch tankowca oraz uprowadzenie całego statku do bezpiecznej przystani w której ropę przelewano do cystern. Taka forma kradzieży ropy była popularna na wybrzeżach Afryki i Bliskim Wschodzie – była, ponieważ w realiach niskich cen ropy całe przedsięwzięcie staje się nieopłacalne.

Ryzykowny biznes

Florentina Adenike Ukonga, sekretarz rządowej Komisji przy Zatoce Gwinejskiej wylicza, że w 2013 roku odnotowano 100 porwań statków. Zaledwie 56 z nich było udanych. Rok później liczba wszystkich aktów piractwa zmniejszyła się do zaledwie 67 porwań, gdzie jedynie 27 z nich zakończyło się sukcesem.

Gdy ceny ropy zaczęły spadać – notowanych przypadków piractwa również zaczęło brakować. Ludzie nie chcą stawiać na szali swojego życia dla jednego statku – tłumaczy Ukonga – cały proceder jest już nierentowny.

Statystyki za rok 2015 jeszcze nie są dostępne, jednak inna organizacja, Dryad Maritime agregująca dane z całego regionu Zachodniej Afryki i Bliskiego Wschodu twierdzi, że w ciągu minionego roku doszło do 49 różnej maści incydentów na morzu.


Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), sytuacja na światowych rynkach ropy zacznie poprawiać się dopiero w przyszłym roku. Szczegółowe dane z najnowszego raportu można sprawdzić w tym artykule.

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPoniedziałek Nowozelandczyka – NZD/USD +1.0%, GBP/NZD -2.5%
Następny artykułFBI odpowiada na zarzuty Apple
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here