Naga MarketsNa rynkach finansowych wystarczy zaledwie kilka dni, aby diametralnie zmienił się nastrój inwestorów. Po odważnych zapowiedziach dalszych wzrostów kursu ropy, sięgających nawet 100 USD za baryłkę nie ma już śladu, a analitycy szukają w pierwszej kolejności miejsca, w którym może zatrzymać się obecna fala spadkowa.

Kwestia sankcji na Iran zdaje się już całkowicie zdyskontowana przez rynek, który skupił się w tym momencie na podażowych sygnałach ze Stanów Zjednoczonych. W opublikowanym raporcie amerykańskiej agencji EIA wskazano, że produkcja ropy w USA wzrosła o kolejne 100 tysięcy baryłek, osiągając wartość 11,2 miliona baryłek dziennie. Co istotne, wyraźną korektę tendencji możemy zauważyć na wykresie wielkości zapasów ropy, co może być związane z końcem sezonu wakacyjnego, w którym obserwuje się największe zużycie surowca.

popyt i podaż na rynku ropy
Rys. 1 Wykres wielkości zapasów ropy w USA – niebieski kolor to odczyt tygodniowy, szary – zakres 5 letni.

Raport EIA wskazał również, że po raz pierwszy od długiego czasu, podaż i popyt równoważą się na poziomie 100 USD za baryłkę. Eksperci agencji nie widzą również jednak przesłanek, aby w najbliższej przyszłości popyt na czarne złoto miał zmaleć. Na mniejszy popyt, ale na swoje zasoby wskazał w raporcie kartel OPEC. Prognoza dziennego popytu została zrewidowana o 270 tysięcy baryłek do 31,8 milionów, w związku z rosnącą produkcją w krajach spoza grupy. Daje to bardzo bezpieczny margines dla kartelu, ponieważ we wrześniu produkcja OPEC wyniosła 32,8 milionów baryłek dziennie.

Handluj ropą WTI na platformie TMS Brokers

Ropa WTI wykres D1

Na wykresie również więcej przewagi ma strona podażowa. Należy podkreślić wyraźny ruch w ograniczeniu cenowym, którego dolna linia, w połączeniu z istotnym poziomem 67 USD za baryłkę ropy WTI, może być potencjalnym celem pozycji krótkich.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here